• 31.10.2018
  • 2720 defa okundu

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı ve aynı zamanda Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı olan Sayın Seyit Tümtürk Doğu Türkistan’da yaşananları İstanbul Beykoz’da dile getirdi.

Düzenlenen programa Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, Türkiye Gençlik Vakfı Beykoz Temsilcisi Ekrem Tuncer ve ilçede okuyan öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜGVA Beykoz Temsilcisi Ekrem Tuncer, İslam dininin ilk öğretmeni olan Mus’ab Bin Umeyr’den bahsederek, “Sizinle gurur duyuyorum ve kendinizi önemsemenizi istiyorum. Hepiniz lise gençliğisiniz. Ben bir ağabeyiniz olarak sizden isteğim şöyle geriye dönüp, kendinizi özellikle önemsemenizi istiyorum. Şimdi gençlik olarak genel, kendinizi örnek alacağınız çok önemli şahsiyetler var. Sizin de başaracağınız çok önemli işler var." dedi.

Doğu Türkistan Nilli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk’e konuşmasında Doğu Türkistan’da yaşanan Çinin yapmış olduğu zulümleri slaytlar yolu ile katılımcılara aktardı.

“İslam’a hizmet eden bir milletiz”

Türkiye’den sonra ikinci büyük Türk yurdunun Doğu Türkistan olduğunu söyleyen Tümtürk,“Türkiye’den sonra ikinci büyük Türk yurdu Doğu Türkistan’dır. Doğu Türkistan’ın zenginlikleri bugün başına bela olan bugün işgalin gerçekleşmesinde ana unsur olan Doğu Türkistan’ın yer üstü ve yer altı zenginlikleridir. Bugün kömür, petrol, gümüş, uranyum gibi yüzün üzerinde yer altı ve yer üstü madeni içinde barındıran en zengin coğrafyası doğrultusundadır. Tarih kitaplarında okuduğunuz Türk Milleti’nin İslam ile şereflendiği Türk Milletinin ilk var olduğu Türk milletinin ilk defa Türk İslam medeniyetini oluşturduğu bir coğrafyadır Doğu Türkistan. Türk devleti ilk defa Sultan Satuk Buğra Han ile birlikte yapmış ve o gün bu gündür bu mübarek dinin mensubu olarak bu İslam’a hizmet eden bir milletiz.” dedi.

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan’da uygulanan insan hakları ihlallerini dile getirdi.

“Açık hava hapishanesine dönüştürülmüştür”

Tümtürk, konuşmasında Doğu Türkistan’da özgürlüğün tamamen ortadan kaldırıldığını belirterek, “Bugün Doğu Türkistan’da İslam inancı Müslüman Uygur Türklerine ibadet özgürlüğü tamamen ortadan kaldırılmıştır. Doğu Türkistan’da maalesef insanları ne İslami ne milli kimlikleri ile yaşama hakkı kalmamıştır. Adeta bir açık hava hapishanesine dönüştürülmüştür. Otuz beş milyonluk Doğu Türkistan beş milyona yakın kardeşimiz ceza evlerinde, sürekli takip ve gözetim altında adeta hareket etme imkanları tamamen yok edilmiştir” diye konuştu.

“Filistin namusumuzdur”

Tümtürk, Çinin yapmış olduğu Kardeş aile politikasına değinerek, “Bugün yine Çinin iki yıldır uyguladığı bir politika kardeş aile projesi, Müslüman Uygur Türkleri ile ateist, dinsiz Çinlileri kardeş haline getirme projesidir. Doğu Türkistanlı Müslümanların evlerine dinsiz, ateist Çinlileri zorla yerleştirerek, bunları zorla kardeş aile ilan etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bütün mazlumlara sahip çıktığı gibi Filistin’e, Mısıra, Suriye’ye, Irak’a sahip çıktığı gibi ki Filistin, Mısır, Suriye bizim İslam ve hukuki kardeşliğiyle sorumlu olduğumuz coğrafyalardır. Filistin namusumuzdur. Doğu Türkistan iki kere namusumuzdur” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından program soru-cevap şeklinde devam etti.

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Tügva,Filistin,Ak Parti,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için