• 04.03.2020
  • 4143 defa okundu

...
31 Ekim 2018’de İYİ Partili 20 milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdikleri araştırma önergesinde Doğu Türkistan olarak isimlendirilen bölgede yaşanan olumsuzlukların detayıyla incelenmesi istendi.
İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun ilk imza sahibi olduğu araştırma önergesinin gerekçesinde yaklaşık 3 milyon Uygur Türkünün bölgedeki toplama kamplarında tutulduğu, Doğu Türkistan’da hapse atılan erkeklerin yerine Çin istihbarat elemanlarının evlere yerleştirildiği gibi birçok iddia bulunuyordu.

Yine böyle bir Aralık ayıydı. 26 Aralık 2018’de Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen önerge MHP’nin çekimser, AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ret oylarıyla kabul edilmedi.

Uluslararası Af Örgütü’nün yayımladığı 9-30 Ağustos 2018 tarihleri arasında toplanan Birleşmiş Milletler Irk Ayrımı ile Mücadele Komitesinin Çin hakkındaki raporuna göre Sincan Bölgesi’nde 2016’dan beri keyfi gözaltılar gerçekleşmekte ve şimdiye kadar o bölgede yaşayan Uygur Türklerinin yaklaşık % 40’ı oturdukları yerlerden sürülmüş durumdalar.
Uygur Türklerinin yerel kimliklerinin korunmasına katkıda bulunan anadillerini konuşmaları kısıtlandı. Buna bağlı olarak da örneğin dini ritüeller gibi “radikal” (extremist) olduğu düşünülen birçok etkinlik yasaklandı. Nisan 2017’de çıkan bir yasayla bölge halkı yerel dilde koyduğu isimleri Çince isimlerle değiştirmek zorunda kaldı. Çin’de Doğu Türkistan olarak adlandırılan coğrafyanın içerisinde sayılan Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaklaşık 22 milyon insan yaşıyor sevgili okurlar.
Bu kez geç olmasın, erken tepki verelim yapılan zulme. Senden benden, şundan bundan diye değil, “insan” oldukları için karşı çıkalım Çinlilerin bu insanlık dışı kalkışmasına.
Devletler, uluslararası ilişkilerin getirdiği dengeler üzerine tavır sergileyebilirler.
Fakat sivil inisiyatif de çok önemlidir böyle durumlarda.
Sağcısı, solcusu, Doğu Türkistan hepimizin meselesi olsun.
İlk defa insanlık adına ortak paydada buluşalım.
Mehmet Ali Yılmaz


 

  • Kaynak: https://www.yenibursa.com/insanlik-adina-bulusalim-makale,153510.html
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için