• 19.12.2019
  • 21137 defa okundu

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrenci temsilciliği ile Anadolu Gençlik Derneği(AGD) Ankara Üniversitesi komisyonun birlikte hazırlamış olduğu İnsan Hakları İhlalleri Bağlamında Doğu Türkistan’ı Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk dile getirdi.

Açılış konuşmasını Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı sayın İsmail Hakkı Ünal yaparak proğramı tertip eden öğrencilere teşekkür ederek Doğu Türkistan’ın son durumundan kısa ca bahsederek Doğu Türkistan Milli Meclis başkanına katılımları için teşekkür etmiştir.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen sayın Seyit Tümtürk programı düzenleyen ve bu imkanı sunan Ankara üniversitesi İlahiyat fakültesi ve Anadolu gençlik Derneğine 35 milyon Doğu Türkistanlının selamlarını ileterek sözlerine devam etti;

Bugün Doğu Türkistan’da 35 milyon Müslüman Uygur Türk’ü tarihte hiç şahit olmadığımız ne insanlık tarihinin,ne İslam tarihinin,nede dinler tarihinin hiç de yazmadığı bir zulümle bir imtihanla karşı karşıyadır.Konuşmasında Doğu Türkistan ilim irfan’ın beşiği yetiştirdiği Türk büyüklerinden örnekler vererek Türk İslam medeniyetinin temelinin atıldığı bir coğrafya olduğunu dile getirdi ayrıca İmam Maturinin bir Uygur Türkü olduğunu hatırlatmıştır.Türk İslam dünyasından Doğu Türkistan’ı çıkarırsak Türk İslam kimliği içi boş haldedir demiştir.

Konuşmasına Çin devletinin 70 yıldır Doğu Türkistan’da asimilasyon uygulamakta olduğunu dile getirerek dünyanın İslam dünyasının üç maymunu oynayarak Çin zulmüne sessiz kaldığını sitem etmiştir. Çin’in Bir Kuşak Bir Yol projesinin Çin’in şovenist yayılma politikası olduğunu ve Marmaray üzerinden geçerek Avrupa’ya giden yük treninin Türk ekonomisine verdiği zarar gözler önüne serilerek Çin’in Türkiye’nin Kıbrıs meselesi başta olmak üzere uluslar arası alanda hiçbir menfaatine imza atmış değildir Pkk örgütünü de şimdiye kadar da Kürdistan İşçi Partisi olarak tanımaktadır. Türkiye’nin Suriye’de yapmış olduğu barış harekatına batılı devletlerle birlikte itiraz eden ülkeler arasında Çin Komünist yönetiminin de olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. Slayt yardımı ile Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk 70 yıldır uygulanan Çin zulmü ve asimilasyonlardan örnekler sunarak ay yıldızlı madalyon taşıyan kardeşlerimizin tutuklanarak cezaevlerinde bulunduğunu örnek göstermiştir. Türkiye’de ulusal medyanın Doğu Türkistan’a olan suskunluğunu dile getirerek sitem etmiş, yakın zamanda Mesut Özil’in atmış olduğu twitter mesajını örnek göstererek niçin Türk siyasetçilerinin, siyasi liderlerin diyanet İşler bakanlığının niçin söylemediğini sorarak Mesut Özil bugün İslam ümmetinin İslam dünyasının görevini yerine getirmiştir dedi.

Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan TBMM’ni bütün siyasi partilerin katılımı ile Doğu Türkistan gündemi ile toplanmasını talep etmiştir. Çin devletinin son üç inkar etmiş olduğu Uygur toplama kamplarının uydu fotoğraflarını yayınlayarak Çin toplama kamplarındaki zulmü dile getirerek günün anısına ait hediye takdimi ve hatıra fotoğrafları çekilerek program sona ermiştir .


  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Gazi Üniversitesi,AGD,Recep Tayyip Erdoğan,Mesut Özil

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için