• 05.12.2018
  • 390 defa okundu

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Avrupa Birliği kurumlarına mektup yazarak Avrupa’daki Uygur Türklerinin sınır dışı edilmemesini ve iltica başvurularının hızlıca karara bağlanmasını istedi.

Mektup, İnsan Hakları İzleme Örgütü AB Direktörü Lotte Leicht ile Çin Direktörü Sophie Richardson tarafından birlikte kaleme alındı.

HRW’nin mektubu, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile AB İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos’un da aralarında bulunduğu çok sayıda AB yetkilisine gönderildi.

HRW, yaklaşık 11 milyon Türk kökenli Müslümanın yaşadığı Çin’in kuzey doğusundaki Sincan’da son bir yıl boyunca çok büyük insan hakları ihlalleri tespit ettiğini belirtti.

HRW, az sayıdaki AB ülkesinin Uygurların Çin’e iadesini durdurma kararı almasını memnuniyetle karşıladı. Ancak Uyguların, Kazakların veya diğer Türk kökenli Müslümanların tam ve adil bir inceleme yapılmadan Çin’e gönderilmesinin durdurulmasını istedi.

UYGUR TÜRKLERİNİN MARUZ KALDIĞI İNSAN HAKLARI İHLALLERİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Eylül ayında yayımladığı detaylı raporda yaklaşık bir milyon kişinin keyfi olarak “siyasi eğitim” kamplarında tutulduğunu hatırlattı. Bu kamplarda işkence ve siyasi beyin yıkama faaliyetlerinin yapıldığını belirtti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin’de Uygur Türklerinin izni olmaksızın ve keyfi şekilde biyolojik verilerinin toplandığını belirtti. Yerel görevlilerin ailelerin evlerinde kalma dahil rahatsız edici şekilde kişilerin özel hayatının izlendiği vurgulandı.  

HRW’nin tespitlerine göre, Sincan’da evlerin kapılarına daha rahat izleme yapabilmek için kare kodları dahi yerleştiriliyor.

Sincan’da kanuni dayanaktan yoksun şekilde “siyasi eğitim” kamplarında bir milyon insan keyfi şekilde tutuluyor.

Bu kamplarda işkence ve beyin yıkama faaliyetleri de HRW tarafından belgelendi. Kamplardaki eğitimi tamamlayan kişilere dışarıda ise geniş kapsamlı yasaklar getiriliyor.

ÇİN, UYGUR DİASPORASINI SİNDİRMEYE ÇALIŞIYOR

Çin hükümeti, ülke dışındaki Uygur diasporasını taciz, sindirme ve tehdit faaliyetlerini de sürdürüyor. Böylece Uygurlar ülkeye dönmeye zorlanıyor. Çin’deki yakınları hakkında bilgi vermeye zorlanıyor.

HRW, Kamboçya, Nepal, Pakistan ve Tayland’dan ülkelerine dönmeye zorlanan Uygurların ülkeye dönüşlerinde daha fazla insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya kaldığını tespit etmiş. Hatta bu kişiler yargılanıp göz altına alınmış.

Avrupa Parlamentosu, 4 Ekim’de aldığı kararla Avrupa Birliği üyesi ülkelerden Uygur Türkleri’nin iltica işlemlerinin hızlandırılmasını istemişti. Parlamento ayrıca, Çin’in Avrupa ülkelerindeki Uygur Diasporası’na karşı yaptığı sindirme faaliyetlerinin araştırılmasını istemişti.

  • Kaynak: http://ipahaber.com/2018/12/04/hrw-abden-uygur-turklerini-cine-sinir-disi-etmemesini-istedi/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW),Sophie Richardson,Kamboçya, Nepal, Pakistan ve Tayland’,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için