• 16.01.2020
  • 3305 defa okundu

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Gani Bekin, Doğu Türkistan’da yaşanan soykırım ve insan hakları ihlalleri ile ilgili bilgi verdi.
Kayseri Şehit Cennet Yiğit İmam Hatip Ortaokulunda, öğrencilerle bir araya gelen Gani Bekin, Doğu Türkistan’ın tarihi ve coğrafyasını anlattığı konuşmasında, Çin’in Uygur Türklerine karşı işlediği soykırım ve insan hakları ihlallerinin son dönemde artarak büyük bir vahşete dönüştüğünü söyledi.
Çin işgali sonrasında büyük bir asimilasyon politikası güdülerek Türk nüfusunun azaltılmak istendiğine değinen Bekin, “1949 yılında Komünist Çin tarafından İşgal edilmiş, Müslüman Türklerin çocuk yapmaları ve kendi kültürlerini devam ettirmeleri yasaklanan bir coğrafya Doğu Türkistan.
Çin 2014 yılından beri ülkemizde eğitim kampları altında insanlarımızı tutsak etmekte. Aileleri parçalamakta. Küçük yaşta ailelerinden koparılan Uygur çocuklar bir Çinli gibi kamplarda büyütülmekte. Dünya bu soykırıma sessiz kalmamalı. Bizler elimizden geldiğince bu vahşeti tüm dünyaya duyurmaya çalışıyoruz” dedi.


  • Kaynak: https://www.durusthaber.com/gani-bekin-ogrencilere-dogu-turkistani-anlatti/?fbclid=IwAR3tz89znXb9FYOn3_4ORyisTALMUpGg41cdHLCc5CN-iwaRAVGgKW61v0w
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kayseri Şehit Cennet Yiğit İmam Hatip Ortaokulu,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için