• 09.09.2019
  • 701 defa okundu

Etimesgut Belediyesi 16.Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Ve Sanat Festivali’nin 8. gününde Doğu Türkistan rüzgârı esti.

Etimesgut Belediyesi 16.Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Ve Sanat Festivali’nin 8. gününde Erzurum, Kars-Ardahan-Iğdır ve Doğu Türkistan kültürleri buluştu.

Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği gecesinde, gazeteci Mir Kamil Kaşgarlı’nın oğlu Mücahit Kaşgarlı okuduğu “Vatanıma Ben Ağlıyorum” şiiriyle meydanı duygulandırdı.

Doğu Türkistan Halk sanatçısı Abdullah Köse şarkılarıyla festivale renk kattı.

 

Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayrullah Efendigil, Başkan Demirel’e Uygur milli giysisi çapan ve doppa giydirdi.

Büyük Türkistan Araştırma ve Güçlendirme Derneği Başkanı Yusuf Yusufoğlu, Doğu Türkistan’ın yaşadığı sıkıntıları dile getirerek bu festival sayesinde seslerini duyurduklarını söyledi.

Festivalin 8. gününde ayrıca Erzurum İktisadi Sosyal Araştırma Ve Yardımlaşma Vakfı (ESAV) programında önce Erzurum halk ozanı Beyzade Aslan türkülerini seslendirdi. Erzurum Bar Ekibi’nin gösterisi beğeniyle takip edildi. TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Semra Algül Oflaz ve Oğuzhan Doğan verdiği konserle büyük alkış aldı. Kars, Ardahan, Iğdır Kültür Ve Dayanışma Derneği gecesinde halk Ozanı Muhlis Denizer ve TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Selma Geçer konser verdi. Sanatçılar okudukları türkülerle meydanı coşturdular.

Kültür ve sanat etkinliklerinin ardından Türk Halk Müziğinin duayen sesi Bedia Akartürk unutulmaz türkülerini başkentliler için söyledi. 78 yaşındaki sanatçı yurdun dört bir yanına ait eşsiz eserlerini seslendirdi.

  • Kaynak: http://habernida.com/etimesgutta-dogu-turkistan-ruzgari-esti/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Etimesgut,Ankara,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için