• 03.05.2019
  • 677 defa okundu

Doğu Türkistan davasına en çok kucak açan illerimizden biri olan Mevlana şehri Konya bir kez daha Doğu Türkistan davasına ev sahipliği yaptı.Mutlaka her ay bir iki kez Kona sivil STK lar ve Üniversitelimizin ev sahipliğinde dava arkadaşlarımızla bu kutsal davayı anlatmaya çalışıyoruz teşekkürler Konya ,teşekkürler Konya’lı Doğu Türkistan dostlarımız.

Selçuk Üniversitesi Sosyal Farkındalık Topluluğu (SOFT) Selçuk Üniversitesi Necip Fazıl Fikir Akademisinin katkıları ile Esaretin ve zulmün gerçek yüzünü dile getirdik.

Konferansımızda Doğu Türkistan davasını anlatan kısa bir sinevizyon gösterisi ile birlikte Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk Doğu Türkistan davasının kısa bir geçmişini,Çin'in niçin Doğu Türkistan'dan asla vazgeçemeyeceğini ve Çin tehlikesinin yalnızca Doğu Türkistan halkı için bir tehlike olmadığını dünya için bir tehlike olduğunu dile getirmiştir.Özellikle Çin’in inkarlarına rağmen toplama kamplarında bulunan Uygurların dramı anlatmıştır.

Çin devletinin en büyük projesi olan ‘’Bir Kuşak Bir Yol projesinde Doğu Türkistan’’hakkında geniş bilgiler sunarak bu projenin Çin için Doğu Türkistan’ın önemini dile getirmiştir.

Proğram sonunda soru cevap bölümünde katılımcılara gerekli bilgiler aktarılarak günün anısına hediye takdimi ve hatıra fotoğraflarının çekimi ile Esaretin ve zulmün gerçek yüzünü Konya lı dostlarımızla paylaştık ise ne mutlu bizlere.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Konya,) Selçuk Üniversitesi Necip Fazıl Fikir Akademisi

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için