• 04.07.2019
  • 278 defa okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin’de tamamladığı Uzakdoğu seferini Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’nde değerlendirdi. Erdoğan ABD ile yaşanan S-400 tartışmalarına “Düşman saldırsa biz bir yerden sistem bulalım öyle savaşalım mı diyeceğiz? Tedbirimizi hemen almamız lazım” son noktayı koydu. Erdoğan, Tokyo’da Japon İmparatoru Naruhito ile  güzel ve sıcak bir görüşme gerçekleştirdiklerini anlatarak Başbakan Abe ile de bir araya geldiklerini vurguladı. Erdoğan bu ülkeyle ekonomik ortaklık anlaşmasının tamamlanma noktasına geldiğini söyledi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmesinde Doğu Türkistan ve Uygur konusunun da ele alındığını kaydeden Erdoğan şunları söyledi: 

BİR HEYET GİDEBİLİR

“Bu konuyu istismar eden yaklaşımlar da var. Bu istismarlar da Türk-Çin ilişkilerinde olumsuz yansımalara neden oluyor. Bu tür istismarları yapanlar ne yazık ki işin büyük ölçekte Türkiye’nin bir karşı devletle ilişkilerini düşünmeden duygusal bazı hareketler içine girerek bedelini, faturasını gerek kendi soydaşlarına gerekse Türkiye’ye ödetiyorlar… Gerekirse Türkiye’den Doğu Türkistan’a bir heyet gönderilmesi noktasında buna da açık olduğunu söyledi. ‘Gelsinler, gezsinler, baksınlar’ dedi.”

Bölgesel, küresel konularda Çin’le pek çok hususun paylaşıldığını ifade eden Erdoğan, kendisinin Türkiye’ye davetine Şi’nin olumlu cevap verdiğini anlattı. Bazı önemli yatırımlarda işbirliği konusunda gerekli talimatların verildiğini belirten Erdoğan “Hepsinden öte savunma sanayiinde işbirliğimizin önemini vurguladık. Kendileri de aynı pozisyonda olduklarını ifade ettiler” diye konuştu. 

– Çin Devlet Başkanı Şi ile görüşmenizde iptal edilen füze ihalesi ve Uygur ozan Abdurrahim Heyit’in durumu gündeme geldi mi? 

Bu füze meselesinin askeri, stratejik, teknik birçok boyutu var. Ama bu Çin’e yönelik herhangi bir önyargıdan kaynaklanmadı. Bu bizim Çin’le savunma sanayiine yönelik ilişkilerimizin kopması anlamına asla gelmez. Zaten devlet başkanı füze alımından vazgeçilmesi meselesini gündeme dahi getirmedi.
İkinci soruya gelince, bu konuda o malum olayı kendileri hiç açmadı. Açmadığı halde biz o zamanki durumu biliyoruz. Burada maalesef bizim kendi dışişleri teşkilatımızın iletişim yanlışı olmuştur. 

  • Kaynak: http://habernida.com/erdogan-dogu-turkistana-bir-heyet-gidebilir/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Erdoğan, Şi Cinping, Abdurrahim Heyit,S-400

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için