• 11.03.2020
  • 4227 defa okundu

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Uygur Türkleri, hala Çinli yetkililer tarafından izlenmekten korkuyor ve özgürce konuşmalarının, Çin’in Doğu Türkistan’daki aile üyelerine karşı misillemeye neden olabileceğinden endişe duyuyor. Benzer hadiselerin, Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlıların da başına geldiği biliniyor.

Associated Press (AP) ajansının haberine göre, ABD’de yaşayan, ismini vermek istemeyen çok sayıda Uygur Türkü, Çinli yetkililerin kendilerini yıldırmak için kullandıklarını iddia ettikleri çeşitli yöntemleri anlattı. Uygurlar, Çinli hükûmet yetkililerinden, Çin konsolosluklarında “kayıt yaptırmaları” talimatında bulunan çağrılar aldıklarını, bazılarına, Çin pasaportlarının yenilenmeyeceğinin söylendiğini ve Çin’e tek yönlü seyahat belgesi önerildiğini savundu.

Bazı Uygur Türkleri de akrabalarının, yurt dışındaki aile üyeleri hakkında bilgi almak için yerel polis tarafından ziyaret edildiğini söyledi. Bu gözetim korkusu, Çin dışında yaşayan ve yurt dışında yaşamlarını yeniden kurmak için mücadele eden binlerce Uygur Türkü için hayatın bir gerçeği haline gelirken, bu kişilerin Doğu Türkistan’daki aileleri ve dostlarının da ortadan kaybolduğu ileri sürülüyor.

Çin hükûmetinin misillemesinden korktuğu için gerçek ismini saklama koşuluyla AP’ye konuşan Uygur Türkü genç bir erkek, Doğu Türkistan’da yaşayan ailesinden iki yıldır haber almamasına rağmen bir süre önce babasının fotoğrafının WhatsApp uygulaması üzerinden kendisine gönderildiğini söyledi. Fotoğrafın yanında herhangi bir mesajın yer almadığını söyleyen genç Uygur Türkü, bunu bir tür tehdit olarak yorumladı.

TEHDİT EDİLEN UYGUR TÜRKÜ, FBI’A BAŞVURDU

ABD’de bir üniversitede öğrenim gören Uygur Türkü, “ABD’de bile izleniyormuşum gibi hissediyorum. Tüm bilgilerimiz onlarda var. Nerede yaşadığımızı biliyorlar.” dedi. Yetkililerin izini sürmesini engellemek amacıyla ailesiyle bağlantıyı kestiğini dile getiren genç, Haziran 2019’da babasının fotoğrafının ardından kendisine Uygur dilinde bir dizi rahatsız edici kısa mesaj yollandığını, bu mesajlara Çince yanıt verdiğini belirtti. Mesajları gönderen kişinin, babasıyla görüntülü sohbet etmek isterse bunu ayarlayabileceğini söylediğini aktaran genç adam, “Benden ne istediğini söylemedi.” dedi.

Fotoğraf ve şüpheli mesajlar üzerine ABD’de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile irtibata geçtiğini ancak büronun, olayı araştırıp araştırmadığına ilişkin bilgi vermediğini aktaran Uygur Türkü genç ayrıca ABD’ye iltica başvurusunda bulunduğunu ve bunun neticesini beklediğini kaydetti. Çin’deki akrabaları hakkında duyduğu endişeyi dile getiren genç adam, “Halihazırda kamplara göndermemişlerse ailemi cezalandırabilirler çünkü iş birliği yapmadım.” diye konuştu.

  • Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/dogu-turkistanlilar-yurt-disinda-cin-in-kendilerini-izlediginden-endiseleniyor/170396/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,ABD,FBI,WhatsApp

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için