• 3.02.2021
  • 208888 defa okundu

İstanbul'da yaşayan Doğu Türkistanlı hemşehrilerimiz, katil Çin yönetimi tarafından kamplarda zorla tutulan aileleriyle görüşmek ve durumlarını öğrenmek için Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde nöbet tutuyorlardı. Çin konsolosluğu eylemlerin sona ermesi için mağdurların dilekçelerini almayı kabul ettiğini belirtmiş ancak mağdurların dilekçelerini almamıştı. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz Çin’in bu tavrını protesto ederek Türkiye’de bulunan Ankara!daki Çin konsolosluk binası önünde eylem düzenlemeye başladı.

Toplama kamplarında tutulan ailelerinden haber almak isteyen Doğu Türkistanlı Müslüman Türk kardeşlerimiz İstanbul'dan sonra şimdi de Ankara'daki Çin Büyükelçiliği'nin önünde nöbete başladı.
Eylem, valilikten izin alınmadan yapıldığı için polis tarafından engellendi. Uyarılara rağmen Büyükelçiliğin önünden ayrılmayan aktivistlere polis müdahale etti.

Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz, eylemin amacından saptırılmaması gerektiğini ifade ederek, tek tek kendilerini tanıttı. Amaçlarının, Doğu Türkistan’da Çin’in baskılarına maruz kalan aileleri hakkında net bir bilgi almak olduğunu ifade eden kardeşlerimiz, artık Çin yönetiminden bir cevap beklediklerini vurguladı.

Büyükelçilik önüne gelen Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz, taleplerini Çin’e ulaştırmak için basın açıklaması yapmak istedi. Ancak, eylemin izinsiz olması nedeniyle kamp mağdurları, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Uyarılara rağmen büyükelçilik önünden uzaklaştırılan aktivistler adına konuşan Mirza Ahmed, “Akrabalarımız için buradayız. Anadolu toprağında bir Çin için Türk kardeşlerimizle karşı karşıya geliyoruz. Bu oyuna gelmeyin. Bunlar tarihe leke olarak kalacak. Çocuklarımıza ne diyeceğiz?” ifadelerini kullandı.

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için