• 09.05.2018
  • 1287 defa okundu

Doğu Türkistan'ın Altay, Tarbağatay ve Gulca gibi bölgelerinde yoğun olarak yaşayan Kazaklar da tıpkı Uygurlar gibi Çin'in hukuk dışı uygulamalarına maruz kalıyor.

Sosyal medyada Doğu Türkistan'a dair sayfalarda bir Kazak'ın videosu var olan durumun vehametini gözler önüne seriyor. Karlığaç adlı bir Kazak kızı, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e seslendi. Karlığaç videoda Kazakistan'da yaşayan babasının Çinliler tarafından çağırıldığını ve onun bu çağrıya riayet etmesine rağmen tutuklandığını belirtti.

 

BENİ DE TUTUKLAYACAKLAR

Karlığaç, pasaportunun süresinin bitmek üzere olduğunu belirterek, "Eğer beni sınır dışı ederseniz beni de tutuklayacaklar", ifadelerini kullandı. Videoda ağlayarak yürek burkan bir şekilde konuşan Doğu Türkistanlı Kazak kızı, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'den yardım etmesini istedi.

Kazakistan'da yaşayan Doğu Türkistanlılar daha önce de hükümete çeşitli çağrılarda bulunarak kendilerinin hukukunun savunulmasını istemişti. Kazakistan'a yerleşen Doğu Türkistan kökenli Kazaklara "Oralman" deniliyor. Doğu Türkistan'daki Kazaklar tıpkı Uygurlar gibi hiçbir suçlama belirtilmeksizin yargısız bir şekilde toplama kamplarına atılıyor.

İşte Karlığaç'ın o videosu:

https://www.facebook.com/TalkEastTurkestan/videos/2050585831869191/

  • Kaynak: http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/dogu-turkistanli-bir-kazak-nursultan-nazarbayev-den-yardim-istedi/170323/
  • Etiketler: Çin,Doğu Türkistan,Uygur Kazak ,Nazarbayev,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için