• 9.08.2020
  • 205122 defa okundu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Lübnan’a destek ziyaretinde yapmış olduğu açıklama Türkiye’de yaşayan kimliksiz Uygurları umutlandırdı.
Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamasını sosyal medya hesaplarında paylaşan Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanımız sayın Seyit Tümtürk’de “Teşekkürler Bakanım. Türkiye’deki kimliksiz Uygurlarda buna dahil mi?” diye sordu.

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Sayın Seyit Tümtürk, Uygurlara vatandaşlık konusunda geçmişte İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu başta olmak üzere bir çok hükumet yetkilisiyle görüştüklerini belirterek, “Sayın Dışişleri Bakanımızın, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı olduğunu ifade etmiş olması bizler açısından son derece önemli. Cumhurbaşkanımızla da görüşmelerimizde kendilerine defalar ca bu konuda bilgi vermiş, yardım taleplerimizi iletmiştik. Bu konunun çözüme kavuşturuluyor olması Türk Dünyasının hamisi olan Türkiye Cumhuriyetine yakışır” dedi.
Ne olmuştu?
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Lübnan’ın Beyrut Limanı’nda yaşanan patlama alanında incelemelerde bulunmak üzere Lübnan’a gitmiş burada gazetecilere yaptığı açıklamada “Sünni, Şii, Hristiyan, Arap, Türk” gibi ayrım yapmadıklarını, tüm halkın yanında olduklarını söyleyerek, Lübnan’da ve dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın, Türklerin ve Türkmenlerin de sonuna kadar yanındayız. ‘Ben Türk’üm, Türkmen’im’ deyip de vatandaşlığı olmayan, vatandaşlık almak isteyen kardeşlerimize de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını vereceğiz, bu Cumhurbaşkanımızın bizlere talimatıdır.” ifadelerini kullanmıştı.

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ Lübnan’ Süleyman Soylu ,Recep Tayyip Erdoğan’ Fuat Oktay

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için