• 09.05.2020
  • 5010 defa okundu

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Çamlık TV’de Tarık Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu Yozgat Gündemine konuk oldu.

Tümtürk, Covid-19’nu müsebbibinin sorumlusunun Çin olduğunu söyledi.

Yozgat’ın kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getiren Seyit Tümtürk, “Yozgat yiğitler diyarı. Bu vatanın, birliği, dirliği bekası için yıllardır mücadele eden kaliteli insanların yetiştiği bir memleket. Doğu Türkistan, Türk-İslam dünyasının en mağdur, mazlum ve çaresiz bölgesi. Bugün Türk milletinin var olduğu, Türk isminin ilk defa zikredildiği coğrafya. Kaşgarılı Mahmud’un, Yusuf Has Hacib’in Ahmet Nükreki’nin, Sultan Satuk Buğra Han’ın memleketi. Bir çok medeniyetin kurulduğu coğrafya. Türk boyları içerisinde ilk defa yerleşik hayata geçerek, tarım da, sanatta, kültür de bir medeniyeti bizlere bırakmış bir yer.
Genel olarak uygur türklerin oluşuyor ama içerisinde kırgız, özbek, tatar Türklerinin bulunduğu bir coğrafyadan bahsediyoruz. 1949 yılına kadar bağımsızken, komünizmin yalan sloganlarıyla işgal edilen doğu Türkistan bugün yok edilmekle karşı karşıya, 70 yıldır doğu türkisten nükleer denemeler, zorunlu göç, aile planlaması, seyahat özgürlüğünün yasaklanması, hamile kadınların kota fazlası diye öldürülmesi gibi bir çok şey var. Bugün Çin’in bütün arzu ve emelleri çok şükür başarısız olmuş. Son 4 yıldır Doğu Türkistan adeta Cehennem hayatı yaşmakta.
Açık hava hapishanesinde kamp ve ceza evlerinde topyekün imha ile karşı karşıya. Hitler’in uygulamış olduğu politikaların daha aşalığını, Hitler’den 80 yıl sonra uygulamakta” dedi.

 

  • Kaynak: http://www.yozgatcamlik.com/gundem/turkistan-milli-meclis-baskani-seyit-tumturk-4-yildir-cehennem-h180212.html
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Seyit Tümtürk,Çamlık TV,Yozgat, Kaşgarılı Mahmud’un, Yusuf Has Hacib’in Ahmet Nükreki’nin, Sultan Satuk Buğra Han’

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için