• 27.11.2019
  • 2006 defa okundu

25.11.2019 tarihinde dost ve kardeş ülke Endonezya’ya bir haftalık ziyaret gerçekleştirdik. İlk ziyaretimiz Endonezya Meclisi ülema üst düzey Yönetimi oldu.

Ziyaret sırasında Güney Doğu Asya islam alimleri başkanı Zeytun Rasmide hazır bulundu. Kendilerine Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’daki son durumu anlattık. 2019 Ocak ayındaki ziyaretimizden sonra geçtiğimiz aylarda Çin’in davetiyle Doğu Türkistana Endonezya adına inceleme için giden heyetten izlenimleriyle ilgili bilği aldık. Heyet Çin’in Uygurların işkence gördüğü sözde eğitim kamplarına götürüldüklerini ve namaz kıldıkları, oruç tuttukları yada helel ve harama dikkat ettikleri için kamplara atılanları gördüklerini bu kampların 3-4 kategorideki en hafif suçluların kaldığı kamplar olduğunu diğer sözüm ona suçluların çok ağır işkence gördükleri kamplara götürmediklerini söylediler.

Endonezya heyeti Çine bu uygulamanın yanlış olduğunu ve bu konuda yardımcı olabilecekleri tavsiye ve teklifte bulunmuş. Ayrıca döndükten sonra Çin’in Doğu Türkistan’daki müslüman Uygurlar üzerindeki insan hakları ihlallerini dış işleri bakanlığına rapor etmiştir. Demekki heyet bazıları gibi Çin’in eğitim kampı tiyatrosuna aldanmamış ve inanmamış.

Aynı zamanda Endonezya Jakarta parlamentosunda değerli milletvekili ve Endonezya milli meclisinde 52 PKS parti üyesi milletvekiline sahip al Müzzammil Yusuf beyle yapılan görüşmede Doğu Türkistan da yaşanan insan hak ve ihlallerini sözde eğitim kampları aldı altında milyonlarca müslüman Türkün yaşadığı zulmü kendi oluşturduğu ve bizler tarafından da teyit edilen bilgileri kamuoyuna aktarma imkanı verdi

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Endonezya

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için