• 18.07.2020
  • 35477 defa okundu

Doğu Türkistan Milli Meclisi, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk ABD’nin Ankara Büyükelçisi Davit M. Satterfield’i ziyaret etti.

Başkan Tümtürk, Uygur Türklerine, insan haklarını korumak için ABD tarafından Çin’e uygulanan yaptırımlar ve dört Çinli yetkiliye getirilen yasaklama dolayısıyla duyduğu memnuniyeti Büyükelçi Davit M. Satterfield’e bildirdi.

Ziyarette Doğu Türkistan’da yaşanan soykırımı anlattıklarını ifade eden Tümtürk, “ABD Ankara Büyükelçi sayın Davit M.Satterfield ile Büyük elçilikte Doğu Türkistan milli meclisi adına ziyaret ederek görüştük. Kendilerine Çine karşı Doğu Türkistan davasını Uygur insan hakları tasasını onaylayarak ve 4 Çinli siyasiye yasak getirerek attıkları fiili hareket ve her platformda verdikleri destek için teşekkür ettik.
Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da 35 milyon soydaşımıza uygulanan soykırımı çok detaylı anlattık. Talep ve önerilerimizi kendilerine ilettik. Bir saati aşkın süre çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Sayın Büyükelçide ÇKP’nin Uygurlara yönelik uyguladığı ciddi insan hakkı ihlallerine ilişkin endişelerini yinelemek & ABD hükümetinin, faillerin hesap vermesini sağlamak için attığı adımlara dikkat çekmek amacıyla Seyit Tümtürk’le bir araya geldik sözleriyle ziyaretimizi özetledi. Nazik misafirperverlikleri için 35 milyon Doğu Türkistanlı halkım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  • Kaynak: https://www.durusthaber.com/dogu-turkistan-millet-meclisi-baskani-abdnin-ankara-buyukelcisi-ile-gorustu/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,ABD’ Ankara Büyükelçisi Davit M. Satterfield,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için