• 04.07.2019
  • 187 defa okundu

Çin'i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'le görüştü. Toplama kamplarına doldurduğu Uygur Türklerine büyük zulüm yapan Çin Devleti ile yapılan görüşmelerde Uygur Türklerinin durumu gündeme bile gelmedi.
Çin devlet medyasına göre, Pekin’deki resmi temasları kapsamında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le görüşen Erdoğan görüşmede bu konuda daha olumlu bir dil kullandı. Haberde Erdoğan’ın, “Şincan bölgesindekilerin mutlu yaşadıklarını söylediği” öne sürüldü. Buna göre Erdoğan, Türkiye’nin, herhangi bir kimsenin iki ülke ilişkilerinde ihtilaf yaratma çabası sergilemesine izin vermeyeceğini kaydetti.
Devlet medyasına göre Erdoğan, Türkiye’nin aşırıcılığa karşı olduğunu vurguladı ve Çin’le karşılıklı siyasi güveni arttırmak, güvenlik işbirliğini güçlendirmek istediklerini belirtti. Habere göre Xi de Erdoğan’a, iki ülkenin teröre karşı işbirliğini arttırmak konusunda pratik adımlar atması gerektiği mesajını verdi. Xi ayrıca Erdoğan’ın “Çin karşıtı eylemlere izin vermeyeceği” yönündeki açıklamasından da övgüyle bahsetti.
Resmi karşılama töreninin ardından iki ülke heyetleri biraraya geldi. Erdoğan, Xi Jinping’e Türkiye ve Çin’in ilişkileri geliştirmek için tarihi ticari ilişkilere dayanan büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti. Erdoğan, bu durumla iki ülkenin bölgesel ve küresel istikrara katkıda bulunacağını da vurguladı. Erdoğan’ın, Türkiye’nin Amerika’yla müttefikliğine rağmen son yıllarda Rusya ve Çin’e daha fazla yakınlaştığı yorumları yapılıyor.
Ankara Rus S-400 hava savunma füzelerinin alımı konusunda da Washington’a karşı duruşunu koruyor. Amerika, Türkiye’nin S-400 alımını hayata geçirmesi halinde Ankara’yı yaptırımla uyarıyor. Türkiye, limanlar, otoyollar, elektrik santalleri ve diğer altyapı projelerinin yer aldığı Çin’in trilyon dolarlık Avrupa, Afrika ve Asya yol projesinde kilit öneme sahip.


 

  • Kaynak: http://www.gazete2023.com/gundem/dogu-turkistan-kaderine-terk-edildi-h88956.html
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping,S-400

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için