• 09.02.2018
  • 2641 defa okundu

2008 yılında Japonya'da başlattığımız Doğu Türkistan davası 2018 yılında Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği başkanı sayın Seyit Tümtürk tarafından tekrar yürütülmektedir.
   

Derneğimizin kurucusu olduğu,içinde Japonya başbakanı Shinzo Abe'nin de bulunduğu ’Japonya Parlamentosu Uygur Dostluk grubu’nun daveti üzerine Japonya'da bulunan dernek başkanımız ve sayın Rabia Kadir bir takım ziyaretlerde bulunarak ortak düşman Çin hakkında görüşmelerde bulunmaktadır.

09-02-2018 Tarihinde Japonya parlamentosunda Rabiya Kadir hanım ve dava arkadaşları Japon parlamenterlerle 2 saatlik yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirmişlerdir.Japonya Özgür Demokrasi Partisi Meclis idare Amiri Furuya Keici Başbakan baş danışmanı Eto Seyici ve 12 Milletvekilinin katıldığı toplantıda Çin işgalindeki Doğu Türkistan ve insan hakları ihlallerini değerlendirdik.Teklifimiz üzerine başbakan Şhinzo Abenin baş danışmanı Eto Seyici ve milletvekilleri aşağıdaki kararları aldı.

1-)Japonya parlamentosu Uygur Dostluk grubuna üye 30 milletvekili ile birlikte Çin'in Doğu Türkistan'daki toplama kamplarını kapatması için beyanat ilan edilmesi.

2-) Çin'in Doğu Türkistan'daki uluslar arası hukuk ihlalleri ve işkence katliamlarının araştırılması için bağımsız gözlemci heyeti gönderilmesi

3-) Dostluk grubuna üye sayısının arttırılması kararları alınmıştır.

Şairin dediği gibi :

Sahipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan,Çin,Japonya,Çin,Shinzo Abe,Rabia Kadir,Uygur

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için