• 25.12.2018
  • 1351 defa okundu

24.12.2018 saat 20.00 da UŞAK Atatürk Kültür merkezinde Çin işgalindeki Doğu Türkistan soykırımını anlattık, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen"Doğu Türkistan İçin Birlikteyiz" Konferansına;, Türk Ocakları Uşak Şube Başkanı Kemal Tunç, Ak Parti Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul, Büyük Birlik Partisi Uşak İl Başkanı Bekir Alperen, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Açılış konuşmasını Alperen Ocakları Uşak İl Başkanı Mehmet Sezer yaptı. Sezer konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Altmış yıldan fazla zamandır Doğu Türkistan'da Çin zulmü sürüyordu, bunu biliyorduk. Çin işkencesi diye dünya literatürüne geçmiş işkence metotlarına her yıl yenilerini ekleyerek oradaki kardeşlerimiz üzerinde uyguluyorlardı. Şimdi de Çin hükümeti üç milyon Uygur Türk'ünü kamplarda toplamış. Onlara Türklük ve Müslümanlıklarını unutturma amaçlı türlü yöntemlere başvuruyor.

Bugün Doğu Türkistan'da okullarda Türkçe konuşmak yasak Oruç tutmak yasak Cami ve mescitlerde toplu namaz kılmak yasak Yolda karşılaştığın birine "selamun aleyküm" demek yasak Çocuklara Türk ve Müslüman isimleri koymak yasak Kadınlara evlerinin içinde dahi başörtüsü takmak yasak, Ay yıldızlı al bayrağı ve ay yıldızlı gök bayrağı gururla taşımayı bırakın evde bulundurmak bile yasak Bütün bu zulümler karşısında dünya kör, İslam alemi sağır. Türk milletinin siyasetçileri dilsiz Fakat İ'la-yı kelimetullah için Nizam-i alem davasına inanmış, mazlumu olmayan bir dünyanın özlemiyle yanıp kavrulan Muhsin Yazıcıoğlu'nun Alperenleri zulüm karşısında sessiz kalamaz, kalmayacak..

İşte, Uşak Alperen Ocakları olarak bu gerçekler ışığında Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı sayın Seyit TÜMTÜRK beyi Uşak'ımıza getirmeye karar verdik. Bizi kırmadılar ve geldiler. Kendilerine huzurlarınızda bir kez daha şükranlarımı arz ediyorum. Uzaktan yakından programımıza iştirak eden dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum"dedi.


Uşak Alperen Ocakları Başkanı Mehmet Sezer'in konuşmasının ardından Türk Ocakları Uşak Şubesi Başkanı Kemal Tunç'da bir konuşma yaptı.

Tunç konuşmasında şunları dile getirdi: "1949'da Çin tarafından edilen ve 1955de Çin tarzı özerk bölgeye çevrilen bu kadim Türk topraklarında yaşayan ve çoğunluğu Uygur olmak üzere Kazak, Kırgız ve diğer Müslüman Türk unsurlarından oluşan Doğu Türkistan halkı son yıllarda daha önce eşi benzeri görülmemiş baskı ve zulüm politikalarına maruz durumdadır.

Doğu Türkistan halkını kitlesel bir biçimde sözde "eğitim kampları" nda tutmaktadır. Araştırmacılar yaklaşık olarak bir milyon kişinin yargılama olmaksızın kamplarda tutuklu bulunduğunu tahmin etmektedir. Bu tutuklular katı bir gözetim altında, psikolojik baskıłara tabi tutulmakta, ana dillerini, dinlerini ve kültürlerini terk etmeye zorlanmaktadırlar. Kampların dışındaki Müslüman Türk halk ise çok yoğun izleme sistemleri, kontrol noktaları ve kişilerin birbirlerini gözetlemeleri gibi temel insan haklarını alenen ayaklar altına alan yollarla büyük bir baskı altında yaşamaktadırlar. Emsali görülmemiş bir soykırıma dönüşecek olan bu uygulama ve baskıların, Doğu Türkistan'da hayatın her alanında uyguladığı baskı ve zulmü şiddetle kınıyorum, bir milyondan fazla Müslüman Türk soydaşımızı serbest bırakmasını ayrıca Doğu Türkistan'ın yanında olduğumuzu göstermek için Devlet ve Millet olarak herkesin üzerine düşen görevi yapmasını arzu ediyoruz."dedi.

"Doğu Türkistan İçin Birlikteyiz" Konferansına konuşmacı olarak katılan Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk; Doğu Türkistan'da yaşanan Çinin yapmış olduğu zulümleri slayt yolu ile katılımcılara aktardı.

"İslam'a hizmet eden bir milletiz"

Türkiye'den sonra ikinci büyük Türk yurdunun Doğu Türkistan olduğunu söyleyen Tümtürk,"Türkiye'den sonra ikinci büyük Türk yurdu Doğu Türkistan'dır. Doğu Türkistan'ın zenginlikleri bugün başına bela olan bugün işgalin gerçekleşmesinde ana unsur olan Doğu Türkistan'ın yer üstü ve yer altı zenginlikleridir. Bugün kömür, petrol, gümüş, uranyum gibi yüzün üzerinde yer altı ve yer üstü madeni içinde barındıran en zengin coğrafyası doğrultusundadır. Tarih kitaplarında okuduğunuz Türk Milleti'nin İslam ile şereflendiği Türk Milletinin ilk var olduğu Türk milletinin ilk defa Türk İslam medeniyetini oluşturduğu bir coğrafyadır Doğu Türkistan. Türk devleti ilk defa Sultan Sotuk Buğra Han ile birlikte yapmış ve o gün bu gündür bu mübarek dinin mensubu olarak bu İslam'a hizmet eden bir milletiz." dedi.

Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan'da uygulanan insan hakları ihlallerini dile getirdi.

"Açık hava hapishanesine dönüştürülmüştür"

Tümtürk, Doğu Türkistan'da özgürlüğün tamamen ortadan kaldırıldığını belirterek, "Bugün Doğu Türkistan'da İslam inancı Müslüman Uygur Türklerine ibadet özgürlüğü tamamen ortadan kaldırılmıştır. Doğu Türkistan'da maalesef insanları ne İslami ne milli kimlikleri ile yaşama hakkı kalmamıştır. Adeta bir açık hava hapishanesine dönüştürülmüştür. Otuz beş milyonluk Doğu Türkistan beş milyona yakın kardeşimiz ceza evlerinde, sürekli takip ve gözetim altında adeta hareket etme imkanları tamamen yok edilmiştir" diye konuştu.

"Filistin namusumuzdur"

Tümtürk, Çinin yapmış olduğu Kardeş aile politikasına değinerek, "Bugün yine Çinin iki yıldır uyguladığı bir politika kardeş aile projesi, Müslüman Uygur Türkleri ile ateist, dinsiz Çinlileri kardeş haline getirme projesidir. Doğu Türkistanlı Müslümanların evlerine dinsiz, ateist Çinlileri zorla yerleştirerek, bunları zorla kardeş aile ilan etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bütün mazlumlara sahip çıktığı gibi Filistin'e, Mısıra, Suriye'ye, Irak'a sahip çıktığı gibi ki Filistin, Mısır, Suriye bizim İslam ve hukuki kardeşliğiyle sorumlu olduğumuz coğrafyalardır. Filistin namusumuzdur. Doğu Türkistan iki kere namusumuzdur" ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından program soru-cevap şeklinde devam etti.

Konferans konuşmacı olarak katılan Seyit Tümtürk'e hediye verilmesinin ardından sona erdi.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için