• 03.09.2017
  • 1674 defa okundu

Doğu Türkistan'da Çin hükümetinin baskısı Uygurlarla sınırlı kalmıyor. Geçtiğimiz günlerde çeşitli üniversitelerde okuyan 20 Kazak öğrenci dini ibadetlerde bulundukları gerekçesiyle tutuklandı. Çin'in üniversite ve kampüslerinde dini ibadette bulunmayı, dini kıyafetler giymeyi yasakladığı biliniyor.

RFA (Özgür Asya Radyosu) tutuklu öğrencilerden ikisinin bilgilerine ulaşmayı başardı. 21 yaşında Jilin Geleneksel Çin Tıbbı Üniversitesi'nin birinci sınıf öğrencisi Saltanati Murat ve 20 yaşında Changchun Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi Aliteng adlı bir Kazak öğrencisinin tutuklu oldukları öğrenildi. İkisinin de Doğu Türkistan'ın Kazak yoğunluklu ve Kazakistan'a sınırı bulunan Altay bölgesinin Jeminay ilçesinden iki kadın öğrenci oldukları belirtildi. İkisinin de dini ibadetlerden dolayı kendi sınıf arkadaşları tarafından ihbar edildikleri öğrenildi. Ayrıca çarşaf ve ya burka gibi giysiler olmasa da uzun etekler ve başörtüsü giydikleri için de suçlandıkları belirtiliyor.

Bir başka tutuklanma vakası ise Kazakistan'daki akrabalarını ziyaret eden ve geri dönüşünde 12 yıl hapse çarptırılan Tahirsuz Davutkhan adlı bir öğrenci oldu. Davutkhan'a avukat hakkı tanınmadığı da belirtildi. Börtala bölgesinde Kazakistan sınırındaki bir grup çiftçi, köylü, öğrenci ve yerel memurun ise bir sosyal medya mecrasında grup sohbetinde, Kazakistan'a nasıl iltica ederiz adlı konuşmalarından dolayı tutuklandığı öğrenildi. Çin'in özellikle "wechat" adlı programda kullanıcıların her bilgisine ulaştığı biliniyor. Ayrıca telefonlara yüklenmesi zorunlu olan uygulamalarla dijital gözetimi en üst seviyede tuttuğu da yakın dönemlerde öğrenilmişti. 

Çin'in esareti altındaki Doğu Türkistan'da 1,5 milyon Kazak bulunduğu belirtiliyor.

http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/dogu-turkistan-da-20-kazak-ogrenci-tutuklandi/158915/


  • Kaynak:
  • Etiketler:

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için