• 06.09.2018
  • 4293 defa okundu

Birleşmiş Milletler’in Uygur Türklerinin 'terörizmle mücadele' gerekçesiyle zorla kamplarda tutulması sebebiyle Çin’e yaptığı uyarı, Doğu Türkistan’daki zulmü bir kez daha gündeme taşıdı. Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, yaşanan son gelişmeleri THM Haber’e anlattı.

       
Birleşmiş Milletler, Çin’de bir milyona yakın Uygur Türkünün 'terörizmle mücadele' gerekçesiyle zorla kamplarda tutulduğu yönündeki haberlerin 'son derece endişe verici' olduğunu belirterek bu kişilerin serbest bırakılmasını istedi. BM Irk Ayrımcılığının Kaldırılması Komisyonu'nun raporuna göre güvenilir kuruluşlar, özerk Uygur bölgesinin dev bir gözetim kampına dönüştürüldüğünü söylüyor. Raporda, Çin yasalarındaki terör ve ayrımcılıkla ilgili düzenlemelerin yoruma açık olduğu belirtilerek Pekin'in bu kişileri, bir suçlama yöneltmeden ve yargılamadan kamplarda tutmaya son vermesi çağrısı yapılıyor. Çin ise Uygur Türklerinin 'yeniden eğitim' için Batı Şincan bölgesindeki kamplara gönderildiği iddiasını reddediyor. Pekin, kamplarda sadece 'radikal İslamcıların olduğunu' öne sürüyor.
                         

“Doğu Türkistan açık hava hapishanesine dönüştü”

BM’nin uyarısıyla birlikte yeniden gündeme gelen Çin zulmünü ve Uygur Türklerinin son durumunu Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, THM Haber’e anlattı. Tümtürk, milyonlarca Uygur Türkü'nün Nazi kamplarını mumla aratır derecedeki yerlerde komünist partinin birer kölesi haline getirilmeye çalışıldığını belirtti. Tümtürk şunları söyledi: “Çin, Doğu Türkistan’ı adeta bir açık hava hapishanesine dönüştürerek 35 milyon Müslüman Türk’ü bütün dünyadan izole ediyor. Bunu 2017 yılında apar topar alınan bazı kararlarla “Fikri ıslahat ve ideolojik arındırma” adı altında Doğu Türkistan’da kamplar inşa edildi. Bu kamplar hiçbir şekilde uluslar arası hukuka uygun değil. Standart olarak da cezaevine göre daha ağır şartlara sahip. Bu kamplar adeta Nazi kamplarını mumla aratır derecede.

“Onbinlerce kişi işkenceyle öldürüldü”

Doğu Türkistan’ın genelinde yüzlerce kamptan bahsetmek mümkün. Buralarda milyonlarca Doğu Türkistanlı insanlık dışı muamele ile “Fikri ıslahat ve ideolojik arındırma” adı altında dinsizleştirme, milli ve manevi değerlerinden koparılma ve komünist partiye biat ederek adeta komünist partinin birer kölesi, kulu haline getirilme projesi uygulanıyor. Bu çerçevede on binlerce Doğu Türkistanlının işkenceyle öldürüldüğü bilgisi maalesef bize ulaşıyor. Yakından bir örnek vermek gerekirse bundan 2 ay kadar önce bacanağım olan Yasin İbrahim 5-6 aydır bulunduğu kampta işkence edilerek öldürüldü. Ölüsü ailesine teslim edildi.

“Bütün iletişim araçları kesik”

Çin oradaki akrabalarımızı rehin alarak, hapse atarak, işkence ederek ve öldürerek bizi ıslah etmeye, diz çöktürmeye çalışıyor. Doğu Türkistan’da adeta insanlık tarihinin hiç şahit olmadığı bir zulümle 35 milyon Müslüman Türk’ü tarih sahnesinden silmeyi hedefliyor. Doğu Türkistan’da bir bağımsızlık hareketini engellemek için bölgenin tamamında sokaklarda, caddelerde, evlerde kameralar var. İnsanlar ev hapsinde. 5 milyon civarında Doğu Türkistanlı kamplarda esaret hayatı yaşamakta ve işkenceyle öldürülmektedir. Doğu Türkistan’a seyahat da hiçbir şekilde mümkün değil. İnternet, cep telefonu, sosyal medya ve telefon gibi bütün iletişim araçları kesilmiş durumda. İnanması güç geliyor insanlara ama maalesef 21. Yüzyılda böyle bir insanlık dramı yaşanıyor.

“İnsanlık dramına dünya sessiz”

Bunun arka planında Çin’in iç savaş veya dış savaşla bir parçalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalması durumunda Doğu Türkistan’ı kendi toprağı olarak kalması için tamamen oto kontrol altına alma çabası var. Bütün dünya Doğu Türkistan’daki bu insanlık dramına, zulme sessiz. Maalesef başta Türkiye’miz olmak üzere Türk-İslam dünyası buna göz yumuyor. 2 gün önce Türk dünyası Kırgızistan’da Cumhurbaşkanlığı düzeyinde bir toplantı gerçekleştirdi. Burada bile Kardeşlerimize yapılan bu işkenceye tek kelime dahi atıfta bulunulmadı. Üzülerek seyrediyoruz.

Mesut Ertanç
m.ertanc@thmhaber.com

  • Kaynak: https://www.thmhaber.com/dogu-turkistan-acik-hava-hapishanesine-donustu-5-milyon-uygur-turku-toplama-kamplarinda-haber-226473
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Birleşmiş Milletler,Nazi kampları,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için