• 12.01.2020
  • 3266 defa okundu

Kars'ın Kağızman ilçesinde, Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerini anlatan fotoğraflar açılan "Zulme Karşı Susma Haykır" sergisinde anlatıldı.

Türk-Eğitim Sen Kağızman Temsilciliği tarafından düzenlenen ve Doğu Türkistan'da yaşanan dramı gözler önüne seren fotoğraflar Kağızman Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda sergilendi. Sergiyi Kağızman Kaymakamı İshak Çınar,Belediye Başkanı Nevzat Yıldız,ilçe Milli Eğitim Müdürü Taner Aydın,Türk Eğitim sen Kağızman ilçe temsilcisi Mustafa Çakmakcı M.Hüseyin Bakıcı, MHP İlçe Başkanı Metin Bingöl,Türk Eğitim Sen Kars İl Şube Başkanı Fahrettin Şimşekler , öğrenciler  sendika üyeleri ve STK Temsilcileri katıldı.

Sergi ile ilgili açıklama yapan Türk-Eğitim Sen Kars il Şube başkanı Fahrettin Şimşekler yüreği Doğu Türkistan için vuran gönül dostlarına seslendiklerini ifade ederek, "Gözümüze uzak Gönlümüze yakın Doğu Türkistan'da yükselen yangın yüreğimizin yangınıdır, zulüm içinde inleyen mazlumların vatanıdır. Yıllardır artarak devam eden baskıların dayanılmaz bir hal aldığı bu coğrafyada soydaşlarımızın yardım çığlıklarına duyarsız kalamazdık. Onlar insan, onlar Müslüman, onlar Türk. Tüm dünya gözlerini yumar kulaklarını tıkarken işgal altında bulunan Doğu Türkistan'daki kardeşlerimizin sesine ses vermek için buradayız. Gözümüze uzak, gönlümüze yakın Doğu Türkistan'dan yükselen çığlıkla yüreklerimiz yanmaktadır. Neredeyse 250 yıldır Doğu Türkistan'da bir millet kan ağlarken; bütün dünya kör, sağır, dilsiz; bu hayasız, bu alçakça zulmü seyretmektedir. Ne yazık ki, milletimizin büyük çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi bile yoktur. Çin Devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan'da sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir.
Doğu Türkistan kan gölü haline gelmişken başta İslam ülkeleri ve Birleşmiş Milletler yaşanan dramı görmezden gelmekte, sözde insan hakları savunucuları susmakla yetinmektedir. Doğu Türkistan'da evlerinden, yurtlarından edilmiş milyonlara, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur. Dünya unutmasın  Müslüman Kardeşlerimiz yalnız değildir. Buradan tüm Türkiye'ye ve dünyaya haykırıyoruz"dedi


  • Kaynak: http://www.karsmanset.com/haber/dogu-turkistandaki-insan-haklari-ihlalleri-fotograf-sergisinde-92854.htm
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kars', Kağızman,MHP,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için