• 5.06.2018
  • 4608 defa okundu

Doğu Türkistan'da müslümanlara oruç tutmayı yasaklayan katil Çin devleti Çin İstanbul Başkonsolosluğu 400'ye yakın Uygur öğrenciye İstanbul'da iftar vermesi protesto edildi.

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Sayın Seyit Tümtürk'ün organizasyonu ile bir araya gelen İstanbul'da bulunan hemşerilerimiz , Çin İstanbul Başkonsolosluğu'nun Türkistanlı öğrencilere zorbalıkla iftar verdiği gerekçesiyle Beşiktaş sahilinde protesto düzenledi.

Dernek başkanımız sayın Seyit Tümtürk yaptığı açıklamada ''Doğu Türkistan’daki oruç yasağını katı bir şekilde uygulayan Katil Çin yönetimi, uluslararası alanda ise tamamen bu olaylar olmamış gibi davranmaya devam ediyor. Bu durumun en somut göstergesi ise Bugün İstanbul’da yaşanıyor. Müslüman Türklere oruç tutmayı yasaklayan Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosluğu Bugün Beşiktaş’da iftar programı düzenlemektedir.Beşiktaş’da bir Hotel'de düzenlenen iftar programına davet edilen birçok Çinlinin, Doğu Türkistan’daki zulümden dolayı katılmayacağını belirtmesinin ardından, Doğu Türkistanlı öğrencilerin baskı ile iftar programına getirildiğini dile getirdi''.

Oruç tutmayı terör suçu kapsamına alan Çin’in Ankara Büyükelçisi Yu Hong Yang’ın ise uluslararası temayüller ve nezaket kurullarını çiğneyerek, “Türkiye’deki bazı siyasi partiler kendi menfaati için seçim propaganda konuşmalarında 'Doğu Türkistan Sorunu'nu ortaya atmakta ve bu konuyu seçim malzemesi yaparak kullanmak istemektedir” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Katil Çin Hükümetinin Doğu Türkistan'da katliamlarını sürdürdüğünü belirten hemşehrilerimiz, iftar yemeğinin oyun olduğunu iddia ederek, sahilde oruçlarını açtı.Olaysız bir şekilde eylemlerini tamamlayarak eylem sonlandı.
  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Çin,Doğu Türkistan,İstanbul,Beşiktaş

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için