• 07.01.2020
  • 3216 defa okundu

İnegöl Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında MHP Gurup Sözcüsü Ahmet Genç, İnegöl’ün farklı ülkelerde olduğu gibi Doğu Türkistan’da da bir kardeş şehri olması gerektiğini önerge olarak belediye meclisine sundu.
Konu ile alakalı yaptığı konuşmada Ahmet Genç, “Belediyemiz kültürel, sosyal,  tarihsel ve ekonomik bağları olan birçok farklı ülkedeki şehirler ile kardeş şehir ilişkisi içerisinde olup ikili ilişkilerde bakanlık düzeyinde birçok faaliyet göstermektedir.
Örnek olarak Bulgaristan-Borino, Tahta Mukay-Adige Cumhuriyeti, Rustavi-Gürcistan, Mitrovica-Kosova, Bosna Hersek-Donji Vakuf- Novi Pazar şehirleri ile kardeş şehir ilişkileri kurmuştur. Aynı şekilde kültürel,sosyal ve tarihsel olarak birçok benzer özellikler taşıdığımız Doğu Türkistan bölgesindeki herhangi bir belediye ile kardeş şehir ilişkisi kurulması şu an mevcut durumda Çin zulmü altındaki soydaşlarımıza da manevi olarak destek sağlayacaktır.
Bu sebepler ile Doğu Türkistan bölgesinde bulunan bir belediye ile kardeş şehir ilişkisi kurulması için bakanlık düzeyinde çalışma yapılmasını Milliyetçi Hareket Partisi adına talep ederiz” şeklinde konuştu.

  • Kaynak: http://www.gundeminegol.com/haber/dogu_turkistanda_kardes_sehir_istemi-2896.html
  • Etiketler: Doğu Türkistan,Çin,İnegöl Belediyesi ,Bulgaristan-Borino, Tahta Mukay-Adige Cumhuriyeti, Rustavi-Gürcistan, Mitrovica-Kosova, Bosna Hersek-Donji Vakuf- Novi Pazar

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için