• 04.04.2018
  • 1502 defa okundu

Çin, Doğu Türkistan'da Çince eğitimini okul öncesi eğitimde zorunlu hale getiriyor.

Çin yönetimi altındaki Doğu Türkistan'da anadilde eğitimin yasaklanmasından sonra ana okullarında Çince eğitiminin zorunlu hale getirileceği öğrenildi. Çin yönetimi son yıllarda ana dilde eğitim için yine devlet tarafından basılmış tüm kitapların toplatılması kararını vermişti.

UYGUR VE KAZAK KÜLTÜRLERİ YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR!

Çinli yetkililer 2018 yılında yerel halkın Çince'yi daha iyi konuşması için geleceğe dönük ana okulları açılmasına karar verdi. Çin yönetimi Çince'yi okul öncesi dönemden itibaren zorunlu hale getirip Uygur ve Kazakları yerel kültürlerinden tamamen kopartmayı hedefliyor.  

10 BİN ÇİNCE ÖĞRETMENİ BÖLGEYE YOLLANDI!

2018 yılında ilk ve orta seviyelerde 2 milyon civarındaki Uygur ve Kazak genci Çince eğitim aldı. Çin, aralık ayında aldığı bir kararla 10 bin Çince öğretmenini bölgeye yolladı. Yapılan planlara göre çocukların %98'i ana okullarında Çince okul öncesi eğitim göreceği belirtildi.

Çin 2020 yılında bütün yerel azınlıkların tamamen Çince eğitim almasını hedefliyor. 2000'li yıllarda başlatılan çift dilli eğitim projesi 2016 Ağustos'unda göreve gelen Chen Quanguo döneminde tamamen Çince eğitime dönüştürüldü. Çin anayasası ise Uygurların ve diğer etnik azınlıkların anadilde eğitim hakkını güvence altına aldığını belirtiyor. 

  • Kaynak: http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/dogu-turkistan-da-cince-ana-okullarinda-dahi-zorunlu/168643/
  • Etiketler: Çin,Uygur,Doğu Türkistan,Kazak,Chen Quanguo

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için