• 25.01.2019
  • 2379 defa okundu

Türk Ocakları Kahramanmaraş şubesinin daveti ile Kahramanmaraş’ta bulunan Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümrürk Doğu Türkistan'da, dünyadan tecrit edilmiş 35 milyon kardeşimizin hak ve hürriyetleri elinden alınmıştır. Dedi.

Kahramanmaraş Ulu Camisinde namaz sonrası sivil Toplum kuruluşları ve cemaatle Doğu Türkistan şehitleri için gıyabi cenaze namazı kılındı.Namazdan sonra konuşan İYİ Parti İl başkanı Ahmet Çabukel ve Türk Ocakları Şube Başkanı Kemal Yavuz'un da katıldığı namazın ardından Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk burada basına yapmış olduğu açıklamada Doğu Türkistan'ın yıllardır işgal altında olduğunu dile getirdi.

Türk isminin ilk defa yazıldığı, Türk milletinin ilk kez İslam ile şereflendiği coğrafyanın, 21. yüzyılda bütün insanlığın gözünün içine bakılarak tarihe gömülmek istendiğini savunan Tümtürk, "5 milyona yakın Müslüman Türk'e, cezaevi şartlarından ağır ve Nazi kamplarından beter şartlarda, 'ideolojik arındırma' adı altında işkence edilmekte, öldürülmekte, namusu, iffeti, onuru, haysiyeti, dini, imanı ve her şeyi ayak altı edilmektedir." diye konuştu.

Tümtürk, Sütçü İmam'ın şehrinden dünyaya seslendiklerini dile getirerek, Doğu Türkistanlıların da tıpkı Maraş'taki Sütçü İmam ile Anadolu'nun bağımsızlığı için mücadele eden şehitler gibi şehadet şerbeti içtiğini söyledi.

Doğu Türkistan'daki Sütçü İmam'ların isimlerinin dünyaya duyurulamadığını ifade eden Tümtürk, şu değerlendirmede bulundu:

"Çünkü Doğu Türkistan'da, dünyadan tecrit edilmiş 35 milyon kardeşimizin hak ve hürriyetleri elinden alınmıştır. Doğu Türkistanlıların feryatları arşı alaya yetti fakat onların umuduna ve derdine derman olacak kimse yok. Bir tek Türkiye Cumhuriyeti adaletli ve hakkaniyetli tavır sergilemektedir."

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, Doğu Türkistan ile ilgili söylemlerine inanılmaması gerektiğini belirten Tümtürk, Doğu Türkistan'da katliam ve soykırım yaşandığını belirtti.

Grup, basın açıklamasının ardından bir süre slogan attıktan sonra dağılarak akşamki Baro Salonunda verilecek konferansa katılımcılar davet edildi.

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kahramanmaraş,Ulu camii,vatan Partisi,Doğu Perinçek,Sütçü İmam

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için