• 18.01.2021
  • 14614 defa okundu

Türkiye ile Çin arasında suçluların iade antlaşması imzalandı. Çin, antlaşmayı onayladı, resmiyet kazandırdı. Türkiye’de ise halen Meclis onayından geçmedi.

Herhangi bir Avrupa ülkesi ile suçluların iadesi için antlaşma imzalansaydı, kimse dönüp bakmazdı. Muhtemelen birçok ülke ile böyle antlaşmalar imzalandı.

Ama imzalanan ülke yıllardır Doğu Türkistan Türklerine zulmeden Çin olunca tedirginlik ve korku arttı.

Suç işleyip de bir şekilde ülkemize gelen Çinliler ile ilgili durum olsa sorun yok zaten. Çin, zulme uğradıkları için ülkelerinde kaçmak zorunda kalan Doğu Türkistan Türklerini geri isteyecek

Her ne kadar bazı çevreler tarafından Doğu Türkistan Türklerinin antlaşma kapsamı dışında olduğu iddia edilse de uygulamada Türkiye’deki soydaşlarımızın başına ne geleceğini tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

Hele Doğu Türkistan’da yaşayan Türklerin başına gelenleri, yaşadıkları zulümleri ve işkenceleri düşündükçe durumun ciddiyeti daha da iyi anlaşılıyor

Çin’in bu antlaşmayı Doğu Türkistan Türklerinin iadesini sağlamak için imzalamadığını düşünmek saflık olur.

Kanada, Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin hükûmetine karşı yeni ticari önlemler aldığını duyurdu. Türkiye ise ne hazindir ki, Çin ile suçluların iadesi antlaşması imzalıyor.

Çin’de ne olup bittiğini, Doğu Türkistan Türklerinin başına ne geldiğini teknolojik imkanlar bu kadar gelişmiş olmasına rağmen net bilemiyoruz. Çin kapalı kutu; asla Doğu Türkistan’a ve Türklerin tutulduğu esir kamplarına kimseyi sokmuyor.

Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistan Türkleri, toplama kamplarındaki ailelerinden haber alabilmek için 18 Aralık 2020’den bu yana Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem düzenliyor. Günlerdir süren eylemlerde Doğu Türkistanlılar, Çin’den aileleri hakkında bilgi talep ediyor.

Maalesef kamuoyunda çok seslerini duyuramıyor, yeterli desteği alamıyorlar.

Türkiye’de Çin ile imzalanan suçluların iadesi antlaşması tartışılırken Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei’nin, yayalar arasında Uygur Türkü olanları tespit eden bir sistemin patentini almak için başvuru yaptığı belirtildi.

ABD merkezli bir araştırma şirketinin paylaştığı belge, başvuru yapıldığını doğruluyor. Çin merkezli başka bazı teknoloji şirketleri de benzer başvurular yapmıştı.

Sokakta yürüyen Uygur Türkleri ırkı, kıyafeti, sakalı ile tespit edilecek; her an her yerde izlenecek. Gerekli gördüklerinde de yaka paşa tutuklayacaklar.

Irka, ayrımcılığa ve bölücülüğe dayalı utanç verici böyle bir teknoloji üzerinde çalışılması ve Çin’e patent için başvurulması Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin yaşadıkları ve yaşayacakları felaketi daha net anlatıyor.

Biz hâlâ Çin aşısı peşinde koşturuyoruz…

Şahin Zenginal

*****

  • Kaynak: http://www.istanbulgazetesi.com.tr/dogu-turkistanin-bitmeyen-drami-makale,77330.html
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kanada.Huawei,ABD,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için