• 01.04.2018
  • 1743 defa okundu

Karesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Eğitim Bir-Sen Balıkesir 2 No’lu Şubesi ve Balıkesir Üniversitesi Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu işbirliğiyle, Cansu Canan Özgen’in moderatörlüğünde düzenlenen ”Türklerin Serüveni” konferansında Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, katılan yaklaşık 2 bin Balıkesirli’yi tarih yolculuğuna çıkardı.

Konuşmasının bir kısmında yakın gelecekte nüfus kaymasını önleyemeyeceksiniz diyerek sözlerine şöyle devam etti.. Doğum oranının düşmesine rağmen Türkiye’nin 21. Yüzyılda genç bir ülke olacağını söyleyen İlber Ortaylı, “Çok yakın gelecekte kapılarımızda sadece Suriyelilerle değil maalesef çeviremeyeceğimiz kitlelerle karşılaşacağız. Sincan bölgesi, Doğu Türkistan’daki Uygurların geleceğini çok iyi görmüyorum, görmeyenler de çok. Çin’in yaptığı nüfus müdahalelerine Birleşmiş Milletler karışmıyor.

O başkalarının nüfus haritasına bakıyor. Asimilasyon olmuyor çünkü milletler nefret ediyor o kıtada birbirinden. Dolayısıyla o nüfus üzerinde baskı uygulanıyor. Biz onların kaç kişi olduklarını da bilmiyoruz. Fakat çok belli bir şey ki yakın gelecekte buraya Orta Asya’dan, Güney Orta Asya’dan ve Çin Türkistan’ından bir nüfus kayması olacak. Bunu önleyemeyeceksiniz, bu mümkün değil. Bu Türkiye’yi gençleştirecek, gençliğini tutacak ve Türkiye’nin o dönem ki ihtiyacını da karşılayacak” dedi.

NOT :

Daha önce de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) 2009-2010 Yılı Akademik Eğitim Yılı açılışı konuşmasında Çok yakın bir gelecekte Türkiye'nin güneyinde Kerkük havzasında hiç kimsenin kimseye laf geçiremeyeceği Çin Bölgesi'nde, Doğu Türkistan'da önemli etnik baskılar hatta katliamların beklenmesi gerektiğini ifade eden Prof.Dr. Ortaylı, sözlerine şöyle devam etti: "Bunu biz önleyemeyiz ve yönlendirmemiz de mümkün değil. Hiç kimse orada yapılan işlerde de mutlaka ABD parmağı aramasın." Bu olayların olacağını ve Türkiye'nin buna hazırlıklı olması gerektiğini dile getirmişti.

( http://www.gokbayrak.com/haberler/prof-dr-ilber-ortayli-cok-yakin-bir-gelecekte-dogu-turkistanda-onemli-etnik-baski-ve-katliamlar-yasanabilir)

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Çin,Doğu Türkistan,İlber Ortaylı,Balıkesir Üniversitesi ,Pamukkale Üniversitesi ,Uygurlar

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için