• 04.04.2018
  • 887 defa okundu

Doğu Türkistan’ın kuzey batısında yer alan ve çoğunluğu Kazak Türklerinin yaşadığı Altay Vilayetinin Köktogay bölgesindeki Çingil İlçesinde Kazak Türklerinin Çin işgal yönetimine karşı büyük bir ayaklanmaya giriştikleri bildirildi.

Sosyal medya ile bazı Uygur  medya guruplarında yer alan  Doğu Türkistan ve Kazakistan’dan yeni gelen Kazak Türklerinin  verdiği bilgi ve haber olduğu söylenen paylaşımlara göre   Doğu Türkistan’ın Altay Vilayetine bağlı Köktogay ‘in Çingil İlçesinde yaşayan Kazak Türkleri İşgalcı  Çin yönetimine karşı   ayaklandıkları  bildirildi. Ayaklanmanın son aylarda Çin işgal yönetiminin Kazak Türklerine karşı de Uygurlara yaptığı gibi baskı ve zulme başladıkları Kazakistan Cumhuriyetinden aldıkları yeşil kartlara el konulması ve Kazakistan’a  çeşitli amaçlarla gidenlerin dönüşlerinde  tutuklanması ve Çin Nazi Kamplarına konulması  bu ayaklanmaya sebep olduğu bildiriliyor.

 

Çin işgal yönetimi Şanghay İşbirliği Teşkilatı üyesi olan Kazakistan’ı hoşnut etmek için   Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türkleri konusunda yıllardan beri  pozitif ayırımcılık yaptığı Soykırımcı ve Kazak Türklerine UYgurlar kadar baskı ve zulmetmedikleri biliniyordu.Ancak, Tibet Canisi ve  Çin Nazisi Çinçüvenggou’nun Bölgesel ÇKP.genel sekreteri olarak atanmasından sonra bu ayrıcalık sonaa ardirmiş ve Kazaklara da aynen Uygurlar gibi baskı yapılmaya başlanmışttı. Kazak Türklerine yapılan bu baskıları Haziran 2017’de Astana’da yapılan Dünya Kazak Kurultayı’nda gündeme getirilmişti. . Bir çok Bu bilgilerin teyit edilmesi için çalışmalar sürüyor.
Köktogay-Çingil İlçesinin Doğu Türkistan’ın 1930’lı yılların sonlarında Stalin Kuklası  Çin Faşisti  ve Türklerin celladı General Şeng’e karşı ilk özgürlük mücadelesinin başladığı yer olarak biliniyor. Ayrıca Doğu Türkistan kahramanı Osman Batur da Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin Altay Valisi olarak bu bölge’de görev yapmıştır.

  • Kaynak: http://habernida.com/dogu-turkistandaki-kazak-turklerinin-ayaklandigi-iddia-edildi/
  • Etiketler: Doğu Türkistan,Çin Kazak,Altay,Çingil, Şanghay İşbirliği ,Stalin, Osman Batur

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için