• 04.02.2019
  • 476 defa okundu

Dünyanın sağır, dilsiz ve kör olduğu Çin zulmüne karşı Hollanda Türkleri toplu tepki gösterdi. Hollanda Türk Federasyon’u Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramına, soykırıma dikkat çekmek için Rotterdam Versam şubesinde düzenlenen toplantıya katılım beklenenin üzerinde oldu.
Hollanda Türk Federasyon Başkanı Murat Gedik başta olmak üzere Hollanda Uygurlar Başkanı Sadık Can, TOVER Başkanı Durmuş Doğan, Amsterdam Türkevi Başkanı Veyis Güngör, Lapon Başkanı Arif Yakışır, DENK Partisi Lideri Tunahan Kuzu, Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyit Tümtürk hazır bulundu.

Murat Gedik, “ Türk dünyasının kanayan yarası Doğu Türkistan’ın sesini duyurmak için bir araya geldik” diyerek başladığı hoşgeldiniz konuşmasında ; “Türk dünyasının yaşadığı her sorunda Türkiye Türkleri ve Avrupa Türkleri olarak yanlarında olduğumuzu göstermek için bir aradayız. Atatürk gibi bir lidere sahip olmadaydık şimdi biz de o kardeşlerimizin yaşadıklarını yaşıyor olacaktık.” dedi.

İkinci olarak kürsüye gelen DENK Partisi Lideri Tunahan Kuzu,” Doğu Türkistan’daki zulmü kavramak için bir araya geldik. Vazifemiz bu kötü gidişatı durdurmak; Batı dünyasının görmek duymak istemediği olayları gündeme getirmek, duyurmaktır.” dedi.

“Doğu Türkistan kan ağlıyor duydun mu?” başlıklı bir video sunumunda, Mustafa Kemal Atatürk döneminde başlayan karşılıklı yardımlaşma anlatıldı, günümüzde yaşanan Çin Zulmü gözler önüne serildi.

Sunumunu Hollanda Türk Frderasyon başkan yardımcısı Erim Uğurlu’nun yaptığı toplantıda Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyit Tümtürk’ün konuşmasını videoda izleyebilirsiniz.

BaşkaHaber.eu

  • Kaynak: https://baskahaber.eu/gundem/dogu-turkistanda-cin-zulmune-hollanda-turkleri-tek-ses-tek-yurek/4173/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur, Hollanda Türk Federasyon’u,DENK Partisi,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için