• 23.08.2020
  • 6598 defa okundu

Hastane çalışanı: Çin Uygurlara kürtaj ve bebek öldürmeye zorluyor
Eski bir hastane çalışanına göre, Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan'daki hastaneler, Uygur kadınları için düzenli olarak geç dönemde kürtaj yaptırıyor ve Çin'in aile planlaması politikalarını uygulamak için yeni doğmuş Uygur bebekleri öldürüyor.
Şu anda Türkiye'de yaşayan Hasiyet Abdulla Özgür Asya Radyosuna yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan'daki hastanelerin durumunu anlattı. Çin'de soykırıma uğrayan birçok Uygur Türkiye'ye kaçtı.
Abdulla'ya göre, Doğu Türkistan'daki hastane doğum koğuşları, Uygurları kırsal bölgelerde üç veya kentsel bölgelerde iki çocukla sınırlamak da dahil olmak üzere aile planlaması yasalarını katı bir şekilde uyguluyor. Ek olarak, bir Uygur kadınının doğumları arasında belirli bir süre beklemesi gerekiyor.
“Düzenlemeler çok katıydı: çocuklar arasında üç ya da dört yıl olması gerekiyordu. Dokuz ayda doğan bebekler vardı ve doğum sancısını başlattıktan sonra öldürdük. Bunu doğum servislerinde yaptılar çünkü emirler bunlardı ”dedi Abdulla.
Abdulla, Özgür Asya Radyosuna verdiği demeçte, birçok durumda, canlı doğan bebeklerin ebeveynlerinden alınıp öldürüldüğünü ve sonra elden çıkarıldığını söyledi. Bu uygulamanın “yukarıdan verilen bir emirden” kaynaklandığını, bu politikalara aykırı olduğu tespit edilen hastanelerin para cezası veya başka cezalara tabi tutulacağını söyledi.
Uygur kadınlarına yönelik geç dönem kürtaj ve çocuk öldürme iddiaları, Çinli yetkililerin etnik azınlıkları zorla kısırlaştırdıklarının ortaya çıkmasından iki aydan daha kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Associated Press 29 Haziran'da kadınların çok fazla çocuk sahibi olma suçundan nasıl hapsedildiğini ve toplama kamplarında tutulan kadınların sık sık hamilelik kontrolünden geçirildiğini detaylandıran bir rapor yayınladı.
Bazı durumlarda, kadınlara gelecekteki gebelikleri önlemek için zorla intrauterin bir cihaz yerleştirildi.
1 milyon ile 1,8 milyon arasında herhangi bir yerde, şu anda , görünüşte "yeniden eğitim" amacıyla Çinli yetkililer tarafından kurulan 1.300'den fazla toplama kampı sisteminde olduğu tahmin ediliyor . Hayatta kalanlar kamplarda beyin yıkama, dayak, zorla çalıştırma ve işkence gördüklerini bildirdiler. Çin başlangıçta kampların varlığını reddetti, ancak 2018'de varlığını resmen kabul etmek zorunda kaldı.
Bir uzman Haziran ayında Associated Press'e zorunlu doğum kontrolü kampanyasının "soykırım" olduğunu söyledi.
Birleşik Krallık'taki Newcastle Üniversitesi'nde Çin araştırmalarında kıdemli öğretim görevlisi olan Dr. Joanne Smith Finley AP'ye söyledi.
Finley, programı "Uygur nüfusunu genetik olarak azaltmanın doğrudan yolu" olarak tanımladı.
İldeki doğum oranı, bu zorunlu aile planlaması uygulamalarının uygulanmasından bu yana önemli ölçüde düştü.
İl genelinde doğum oranı sadece 2019'da% 24 düştü ve ilin belirli bölgelerinde 2015 ile 2018 yılları arasında doğum oranı% 60'tan fazla düştü.
"Yeniden eğitim" kamplarında gözaltına alınan Uygur erkeklerin eşleri, Han Çinli erkeklerle zorla evlendirildiklerini bildirdi.

  • Kaynak: https://www.referansmedya.com/service/amp/hastane-calisani-cin-uygurlara-kurtaj-ve-bebek-oldurmeye-zorluyor-4340h.htm?
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için