• 17.10.2019
  • 669 defa okundu

İngiliz The Guardian gazetesinin haberinde Çin’in yurtdışında yaşayan Uygur Türkleri üzerinde, Çin aleyhine propaganda yapmamaları yönünde tehdit ve baskı yaptığı ortaya çıktı.

Almanya’da yaşayan Uygur Türkü Abdülcelil Emet’e (Abduljelil Emet) geçtiğimiz günlerde 3 yıldır kendisinden haber alamadığı kız kardeşinden telefon gelir.

Abdülcelil Emet’in Çin hâkimiyetindeki Doğu Türkistan’da yaşayan kız kardeşi öncelikle komünist partinin faaliyetlerini över daha sonra ise Abdülcelil Emet’in Çin hükümeti aleyhine propaganda ve diğer faaliyetlerini durdurmasını ister.

Telefonda duyulan fısıltıların ardından Abdülcelil Emet’in kızkardeşinin yanında bulunan Çinli görevli telefonu alır ve doğrudan Abdülcelil Emet’i ve ailesini kastederek Çin’de yaşayan ailesini düşünüyorsa derhâl faaliyetlerini durdurmasını söyler.

Haberde bu olayın tek olmadığı Almanya, Hollanda, İsveç, Finlandiya gibi ülkelerde yaşanan Uygur Türklerinin Çin’den bu tür telefonlar aldıklarından, ya Çin’e karşı muhalefeti kesmeleri ya da Çin lehine casusluk yapmaları yönünde baskı yapıldığından bahsediliyor.

A. Selim Babaoğlu

(Kaynak:https://www.theguardian.com/world/2019/oct/17/think-of-your-family-china-threatens-european-citizens-over-xinjiang-protests, 17/10/2019, ‘Think of your family: China threatens European citizens over Xinjiang protests)

  • Kaynak: https://millidusunce.com/cin-uygurlari-aileleri-ile-tehdit-ediyor/?fbclid=IwAR2d03VAwNWPdwcIDF1LQARHCuugrms_pl_TY35JsptTUJOXeBQvSAA7elg
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,İngiliz The Guardian,Almanya, Hollanda, İsveç, Finlandiya

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için