• 27.11.2019
  • 1969 defa okundu

Amerikalı bir kadının Uygur Türklerinin durumuna dikkat çektiği makyaj videosu TikTok'tan kaldırıldı. Aziz, kirpik kıvırıcı kullanarak başladığı videosunda "Şimdi kirpik kıvırıcıyı bir kenara koyacaksınız ve bu videoyu izlediğiniz telefonunuz ile Çin'de neler olduğunu, Müslümanlar'ı nasıl kamplarda tuttuklarını, aileleri nasıl ayırdıklarını araştıracaksınız" diyordu.
Amerikalı bir kadın, Şincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki kamplarda tutulan Uygur Türklerinin durumuna dikkat çekmek için paylaştığı makyaj videosunun Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’tan kaldırıldığını söyledi. Feroza Aziz, viral olan videoya güzellik ve bakım tavsiyeleriyle başlıyor, sonrasında konuyu Uygur Türklerine getiriyor.

‘KİRPİK KIVIRICIYI KENARA KOYUN…’

Aziz, kirpik kıvırıcı kullanarak başladığı videoda “Daha sonra kirpik kıvırıcıyı bir kenara koyacaksınız ve bu videoyu izlediğiniz telefonunuz ile Çin’de neler olduğunu, Müslümanlar’ı nasıl kamplarda tuttuklarını, aileleri nasıl ayırdıklarını, onları nasıl kaçırdıklarını, cinsel saldırıda bulunduklarını, zorla domuz eti yedirdiklerini ve din değiştirmeye zorladıklarını araştıracaksınız” ifadelerini kullanıyor. Aziz “Bu bir Holokost (soykırım) ama kimse bundan bahsetmiyor” diyor.

Aziz, bu videonun viral olmasından sonra Twitter’dan paylaştığı mesajda, TikTok’un yeni bir içerik koymasını engellediğini duyurdu.


feroza.x@x_feroza

Here is a trick to getting longer lashes!

Yerleştirilmiş video

TikTok ise buna karşı çıkarak BBC’ye yaptığı açıklamada, içeriğin siyasi hassasiyetlere göre yönetilmediğini söyledi. Diğer yandan TikTok’un Çin pazarı için devreye soktuğu uygulama Douyin’da ise Aziz’in videosunun engellendiği görüldü. Şirkete göre Aziz’in eski hesaplarından biri 15 Kasım itibarıyla “terörizm ile ilişkili içerik açısından topluluk kurallarına uymadığı için” yasaklanmıştı.
 

AKILLI TELEFONUNA DA YASAK GETİRİLDİ

Aynı zamanda 25 Kasım itibarıyla Aziz’in akıllı telefonuna da yasak getirildi. Bu yüzden şirket sözcüsüne göre Aziz aynı telefondan yeni hesabına ulaşmaya çalıştığında bu engelle karşılaştı. Şirketin sözcüsü, Aziz’in yeni hesabının ve videolarının bu durumundan etkilenmediğini,bahsedilen videonun etkileşim almaya devam ettiğini belirtti. Aziz’in Uygur Türkleriyle ilgili olarak bu Pazar koymaya başladığı üç videodan ilki 1,4 milyon izlenme ve 500 bin reaksiyon aldı.

Twitter’dan da bu video paylaşılarak neredeyse 5 milyon daha görüntülenme elde etti. Aziz, online olarak bilinçlenmeyi teşvik etmenin ‘harikalar yaratabileceğini’ söyleyerek milyonlara ulaşılabileceğini aktarıyor.

NE OLMUŞTU?

ABD’de gittikçe büyüyen TikTok’un Çin hükümeti ile ilgili yakın ilişkileri ise uzun zamandır eleştirilmekte. Diğer yandan bu hafta içinde Çin hükümetinin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki kamplarda tutulan Uygur Türklerine uygulanması için verdiği beyin yıkama talimatlarına ilişkin resmi belgeler ilk defa basın kuruluşlarında yer almıştı.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’na (ICIJ) sızdırılan ve BBC’nin Panaroma programıyla Guardian gazetesi gibi basın kuruluşlarının incelediği Çin hükümeti belgelerinde, kamplarda tutulan yüz binlerce Müslüman Uygur Türkünün güvenlikli hapishanelerde kilitli tutulduğu, cezandırıldığı ve beyin yıkama sürecinden geçtiği ortaya çıktı.

17 basın kurumunun işbirliği ile gerçekleştirilen araştırma, ilk defa Çin hükümetinin Uygur Türklerine yönelik sistematik bir beyin yıkama operasyonu gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor. Çin hükümeti şimdiye kadar bu kampların gönüllü eğitim ve çalışma kampları olduğunu öne sürüyordu. 

(DIŞ HABERLER/BBC Türkçe)

  • Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/11/27/cinin-uygur-kamplarini-anlatan-makyaj-videosunu-kaldirdi/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Amerika,TikTok,Feroza Aziz,BBC’

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için