• 09.02.2020
  • 4288 defa okundu

Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine karşı insan hakları ihlalleri ile tepki çeken Çin'de, coronavirüsle mücadelede polislerin kapı kapı dolaşarak hasta olduğu düşünülen kişileri gözaltına aldığı görüntüler tepki çekmişti. Çin, bu kez de coronavirüslü olduğundan şüphelenilen kişilerin ihbarı halinde ödül verileceğini duyurdu.

Coronavirüs ile mücadele etmeye çalışan Çin'de hayata geçirilen bir uygulama dünyayı şoke etti. Ateşi olan ve hasta olduğu düşünülen biri ihbar edildiğinde de 500 yuan (yaklaşık 425 TL) ödül verilecek.

Çin'de coronavirüsten ölenlerin sayısı 812’ye, virüsten etkilenenlerin sayısı 6 bin 188’inin durumu ciddi olmak üzere 37 bin 198’e çıktı. Diğer yandan virüs bulaştığı durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 28 bin 942’ye çıkarken, coronavirüs taşıyan kişilerle temasa geçtikleri gerekçesiyle müşahade alnına alınanların sayısı 188 bin183’e yükseldi. Ancak, İngiliz bilim insanları henüz tespit edilemeyen vakalarla birlikte gerçek rakamın 10 kat daha fazla olabileceğini ifade ediyor. Önde gelen İngiliz bilim insanlarından Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Profesör John Edmunds, gerçek rakamın açıklanmasının çok zor olduğunu söyledi.

Coronavirüs salgınının sıfır noktası olan Hubei eyaletindeki hükümet yetkilileri, salgının yayılmasını önlemek için umutsuzca çaba harcıyor. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı gittikçe artarken, başlatılan yeni bir uygulama dünyayı şoke etti.

CORONAVİRÜS BELİRTİSİ GÖSTERENLER ZORLA KAMPA ALINIYOR

Çin hükümeti, coronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan’daki yetkililere, tüm şüphelilerin karantina kampına kapatılmasını emretti. Çin Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan, seferberlik koşullarının yaşandığını hatırlattı. Ardından özel giysili görevliler, Vuhan’da her evi gezip coronavirüs belirtileri gösterenleri zorla kampa götürmeye başladı. Evlerinden sert müdahaleyle çıkarılan kişilerin görüntüleri sosyal medyada büyük tepki topladı. Kampın nerede olduğu, kaç kişinin buraya kapatıldığı bilinmiyor.

Coronavirüs salgınının sıfır noktası olan Hubei eyaletinde bugünden itibaren yeni bir uygulama başlatıldı. Hükümet yetkilileri, salgının yayılmasını önlemek için umutsuzca çaba harcıyor.

Hubei'nin Fangxian kentinde, yetkililer farklı bir yöntem denemeye karar verdi: Kendini ihbar eden hastalara ödeme yapıyorlar.

Resmi açıklamaya göre, coronavirüsün bulaştığı ve kendilerini hastaneye rapor eden herkese ödeme yapılacak. Yüksek ateşli hastalara 1.000 yuan (yaklaşık 854 TL) ödeme yapılacak.

Ateşi olan ve hasta olduğu düşünülen biri ihbar edildiğinde de 500 yuan (yaklaşık 425 TL) ödül verilecek. Yetkililer bu tekliflerin,bugünden 18 Şubat'a kadar geçerli olduğu bildirdi.

 

 

  • Kaynak: https://www.gunboyugazetesi.com.tr/cinde-coronavirus-suphelilerinin-basina-odul-konuldu-44670h.htm
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Corona Virüsü,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için