• 28.12.2019
  • 26588 defa okundu

İlimiz Kayseri’de Saadet Partisi Geçlik kollarının organize etmiş olduğu Katil Çin devletinin Doğu Türkistan’da uygulamakta olduğu soy kırım ve tecavüzlere karşı organize ettiği protesto eylemini Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma deneği üyeleri başta olmak üzere ilimizde ikamet etmekte olan bir çok hemşerimizde iştirak etmiştir.

Grup adına açıklama yapan İl Gençlik Kolları Başkanı Selçuk Onat, Doğu Türkistan'da yaşanan olayları protesto için toplandıklarını söyledi.

Doğu Türkistan'ın kendileri için Filistin kadar mühim, Suriye kadar değerli, Yemen kadar kıymetli olduğunu belirten Onat, "Zulüm kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın, her zaman karşısında, mazlumların yanındayız." dedi.

Onat, toprakları ve egemenlik hakları gasbedilmiş halkları, topraklarına ve haklarına kavuşturmanın Müslümanların en önemli vazifesi olması gerektiğini vurgulayarak, "Bizler Dicle'nin kenarındaki kuzuyu dolar karşılığında kurtların insafına terk etmediğimiz gibi yuan karşılığında da Doğu Türkistan'ı Çin'e terk etmeyeceğiz." diye konuştu.

Derneğimiz üyeleriden Hayrullah Efendigil yaptığı açıklamada ise "Karaya vuran bir balinanın hayatının kurtulması için gösterilen çabanın yüzde biri, milyonlarca Doğu Türkistanlı Müslüman için gösterilmiyor. Şu an Doğu Türkistan'da soykırım var. Doğu Türkistan'da katliam var. 5 milyonun üzerinde Doğu Türkistanlı, kamplarda ölümü beklemektedir." Diyerek konuştu.

Protesto katılanlar Çin aleyhine slogan attıktan sonra dağıldı.


  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kayseri’ Saadet Partisi

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için