• 03.01.2020
  • 25973 defa okundu

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı sayın Mustafa Destici çeşitli programlara katılmak üzere Kayseri’de ziyaretleri esnasında Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneğini ziyarette bulundu.

Dernek binamızda Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı başta olmak üzere dernek yönetim kurulu üyelerimiz mahallemizde bulunan büyüklerimiz tarafından karşılanarak kendisine ziyaretlerinden dolayı teşekkür edilmiştir. Sayın Mustafa Destici bey yapmış olduğu konuşmasında

“Uygur Türklerinin yaşadığı tüm bölgelerde asimilasyon devam ediyor. İnançlarını yaşamalarına müsaade edilmiyor.” dedi.konuşmasına şöyle devam etti Doğu Türkistan’da 35 milyon Uygur Türkü’ne Çin tarafından Türklüğünü ve Müslümanlığını unutması için soykırım uygulandığını belirtti.

Milyonlarca Uygur Türkü’nün Çin’in değişik bölgelerine götürülerek asimilasyona maruz bırakıldığını vurgulayan Destici, “Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları kuruluşlarının raporları açık. Çin’de zulmün tüm yönleriyle devam ettiği acı bir gerçek. Kamplarda değil, Uygur Türklerinin yaşadığı tüm bölgelerde asimilasyon devam ediyor. İnançlarını yaşamalarına müsaade edilmiyor. Bunları yaşamak isteyenler de terörist ilan edilerek ölüme ya da hapse mahkum ediliyor.” ifadelerini kullandı.

– “Çin ne pahasına olursa olsun buradan vazgeçmek istemiyor”

Destici, Çin’in, Doğu Türkistan bölgesinde ısrarla zulüm ve soykırım yapmadığını dile getirdiğini, bu söylemine rağmen o bölgelerde inceleme yapılmasına bile izin vermediğini aktardı.

“Çünkü o bölgede neyle karşılaşacağımızı onlar bizden daha iyi biliyor.” diyen Destici, Çin dışında yaşayan Uygur Türklerine de terörist iftirası atıldığının altını çizdi.

Destici, sosyal medya aracılığıyla bile o bölgede yaşayan insanlarla iletişime geçilemediğini belirtti.

Doğu Türkistan topraklarının çok değerli yeraltı zenginliğine sahip olduğunu belirten Destici, “Enerji kaynaklarının çok yüksek olduğu bir bölge. Çin, ne pahasına olursa olsun buradan vazgeçmek istemiyor. O yüzden her türlü zulmü burada gerçekleştiriyor.” dedi.

Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk’te yapmış olduğu konuşmasında sayın Mustafa Destici bey’e giyabında Doğu Türkistan davasını gönülden destekleyen tüm Alperen Ocaklarına teşekkür ederek BBP’nin rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu bile beraber Doğu Türkistan davasını her zaman her yerde savunduklarını bugün de göstermiş oldukları samimiyetten dolayı teşekkür ederek kendisine rahmetli Muhsin başkanımızın derneğimizi ziyareti esnasında çekilmiş bir resmi hediye edilmiştir.

Mustafa Destici ve birlikte geldiği ekibine Doğu Türkistan sofrasından ikramlarda bulunarak günün anısına hatıra fotoğrafları çekilmiştir.


  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı sayın Mustafa Destici ,Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı Seyit Tümtürk,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için