• 09.03.2019
  • 497 defa okundu

Birleşmiş Milletler’in (BM) Dini Özgürlükler Soruşturmacısı, 5 Mart’ta Çin hükûmetine ilettiği başvuru ile Doğu Türkistan’ı ziyaret edebilmek için izin talebinde bulundu.

Euronews’in haberine göre uluslararası kamuoyunun giderek büyüyen tepkisi karşısında Çin konuya ilişkin diplomatik girişimlerini arttırarak söz konusu ‘eğitim’ kamplarının radikal unsurların topluma yararlı bireyler olarak kazandırılmasını amaçladığı tezini işliyor. Çinli diplomatlar bir süredir, “Radikal İslamcı grupların absürt öğretilerinin bu bölgede birçok insanı katil canilere dönüştürdüğünü” ileri sürüyor.

BM Özel Soruşturmacısı Ahmed Şahid, Reuters’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Doğu Türkistan’a gitmek için izin talep ettim. Orada olanları birinci elden görüp anlamak için bu şart. Buradaki kamplardan gelen bilgilere ilişkin haklı endişeler doğdu.”

Çin henüz Şahid’in talebine karşılık vermedi. Maldivler’de eski bakan olan Şahid, Çin’e talebini birkaç farklı raportör ile birlikte ilettiğini ve ülkedeki “radikalleşmeyi önleme” yasasının etkilerini incelemek için Kasım ayından bu yana çeşitli girişimlerde bulunulduğunu ifade ediyor.

Çin’e iletilen BM mektubunda ayrıca ülkede azınlıklara ilişkin genel düzenlemeler, Türk kökenli Müslümanlara yönelik tutum, dil ve din konusunda azınlıkların hakları, Kazakların durumu ve temel haklarına ilişkin kaygılar iletiliyor.

 

  • Kaynak: http://www.turkdiasporasi.com/bm-dogu-turkistandaki-toplama-kamplarini-inceleme-talebinde-bulundu/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,BM.

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için