• 20.12.2019
  • 23081 defa okundu

Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk Doğu Türkistan’ı anlatmaya devam ediyor bu amaçla Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ)nin konuğu olarak Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Aşıkpaşa Salonunda düzenlenen konferansla Çin zulmünü dile getirdi.

Konferansa, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, dekanlar, müdürler, akademik ve idari personel ve öğrencilerle birlikte bir çok Doğu Türkistan dostu katıldı.

Daha önce de Kırşehir’e gelerek Doğu Türkistan meselesini anlattığını belirten DoğuTürkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk, 35 milyon mazlum soydaşın mağdur olduğunu ifade etti. Müslüman Türk milletinin Doğu Türkistan’a sahip çıktığını vurgulayan Tümtürk, "Bu bize ecdadımızın bıraktığı en güzel ahlak." ifadesini kullandı.

Doğu Türkistan’ın ecdadın birlikte yaşadığı ve Türk-İslam medeniyetinin doğduğu coğrafya olduğunu anlatan Tümtürk, şunları kaydetti:

"Doğu Türkistan, fiziki ve siyasi olarak Çin işgalinde ve Çin’e bağlı. Doğu Türkistan manen Türkiye ve Anadolu ile sevinen bir coğrafya. Türk-İslam dünyasına önemli manevi şahsiyetler yetiştiren Doğu Türkistan, 1949 yılına kadar bağımsızlığını korudu. Bugün Çin’in nükleer poligon olarak kullandığı Doğu Türkistan, sosyal güvenlik ve sağlıktan yoksun durumda. Doğu Türkistan'ın tarihi, jeopolitik konumu ve zenginlikleri dikkati çekmektedir. Çin, Doğu Türkistan'da inanç ve milli kimliği yok ederek soykırım ve asimilasyon uygulamaktadır."

Diyerek konuşmasını bitirerek günün anısına hediyeler takdim edilerek hatıra fotoğrafları çekilmiştir.

Daha sonra Kırşehir de yayın yapan AHİ televizyonu ziyaret ederek Doğu Türkistan hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştur. 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Ahi televizyon

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için