• 21.02.2020
  • 4030 defa okundu

Bulgaristan’da sığınma talepleri reddedilen ve Çin’e iade ile karşı karşıya kalan beş Uygur Türkü için Avrupa kurumları endişelerini dile getirirken, ülkede Türklere ait STK’lardan herhangi bir görüş beyan edilmiyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Bulgaristan’ı ülkede bulunan beş Uygur Türkünü Çin’e iade etmesi durumunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni çiğneğeceği konusunda uyardı.

Bir süre Türkiye’de kaldıktan sonra beş Uygur Türkü, Bulgaristan’a gelerek siyasi sığınma talebinde bulundu. Ancak Bulgar yetkililer, Çin’de etnik ve dini temele dayalı bir baskıya maruz kaldıkları yönünde bilgi olmadığı gerekçesiyle Aralık 2017 yılında siyasi sığıma taleplerini reddetti.

Ocak 2018’de Bulgaristan istihbarat örgütü DANS, söz konusu Uygur Türklerinin ulusal güvenlik için tehdit oluşturduklarını ve ülkeden kovulması yönünde görüş beyan etti. DANS, beş Uygurun Doğu Türkistan’daki terörist unsurlarla ilişkisi olduğu konusunda bilginin varlığından bahsetti.

Bulgaristan’ın sığınma talebini reddetmesine Uygur Türklerine ait STK’ların yanı sıra, bazı Avrupa Parlamentosu milletvekilleri ve Uluslararası Af Örgütü karşı geldi. Çin’e iade edilmesi halinde beş Uygurun tutuklanacağı, işkenceye maruz kalabilecekleri hatta ölüm cezasına çarptırılabilecekleri vurgulandı.

Çin’e sınır dışı edilmeleri halinde ölüm cezasına çarptırılması beklenen beş Uygur Türkü, halihazırda Bulgaristan’da kendileri ile ilgili alınacak kararı bekliyor.

*Nahit Doğu

  • Kaynak: https://balkangunlugu.com/2020/02/bes-uygur-turku-bulgaristanda-olum-korkusuyla-yasamaya-devam-ediyor/
  • Etiketler: Çin,Uygur Türkü,Bulgaristan,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için