• 27.09.2018
  • 1479 defa okundu

ABD’nin New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanı Prof.Dr. Kong Jierong ile Avustralya’nın Sydney Şehrindeki Macquarie Üniversitesi öğretim üyesi Sinolog olan Kevin Carrico birlikte ortak bir açık mektup yayınlayarak yayınladı. Açık mektupta dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren üniversitelerdeki akademisyenlere çağrıda bulundu . Açık mektupta akademisyenleri sessizliklerini bozmalarını Çin’in Uygur bölgesinde açtığı Eğitim Merkezi adı ile açtığı Toplu Cezalandırma Kamplarını kapatması ve bir ila üç milyar arasında tahmin edilen bu kamplardaki tutukluları serbest bırakması için Çin’e çağrıda bulunmalarını talep ettiği bildirildi. Uygurların eğitim kampında yasadışı olarak gözaltına alınıp yetkililer tarafından zulme son veremeleri için tepki göstermeye çağırdı.

Açık mektup, söz konusu akademisyenlerin kendi kişisel bloglarında da yayınlandıktan sonra 14 Ağustos 2018’de  Hong Kong’ta yayınlanan  South China Morning Post gazetesinin web sitesinde de yayınlandı.
” Sincan Teklifi ”  olarak adlandırılan açık mektupta şu hususlar yer alıyor ;

  • Bugün Milyonlarca Uygur ve Kazak, ırksal ya da Müslüman oldukları nedeniyle Doğu Türkistan’daki yasa çerçevesi içinde bulunmayan yeniden eğitim kamplarında süresiz olarak gözaltında tutuluyor. Bu durum ise ailelerin parçalanmasına, eşlerin ve çocukların ayrılmalarına, ailelerinin çöküş ve yok oluşlarına neden olmaktadır. Onların milli kültürel mirasları da tehdit altındadır. Buna benzer bir terör olayı bugüne kadar  21. yüzyılda  dahi görülmemelidir.
  • Çin makamlarının, Uygurları yeniden eğitim kamplarına keyfi olarak gözaltına almalarının herhangi bir yasal dayanağı yoktur. Bu, sadece uluslararası insan hakları kurallarının ihlali değil belki Çin’in kendi belirlediği yasalarına da aykırıdır.

Açık mektup, Çin’i araştıran  uzmanlar ve bilim insanları  ile  diğer akademik alanda çalışanlara çağrıda bulunuyor ve onların şimdiye kadar takındıkları sessizliği kırmaya ve Doğu Türkistan’da günden güne kötüleşen insan hakları durumunun iyileştirilmesi için Çin yönetimine uyarılarda da bulunmaya çağırıyor.

Bu açık mektuba ABD, Avustralya ve Avrupa’dan yüzden fazla tanınmış sinolog, bağımsız akademisyen, yazar ve gazeteci açık mektuba imza attığı görülüyor. İmza atanların arasında şu anda ABD’ye sığınan İnsan Hakları Savunucusu avukatlarından Chen Guangcheng ve Teng Biao de bulunuyor.
Uluslararası İnsan Hakları Örgütü, 09 Eylul 2018’de bir rapor yayınlamış ve bu raporda Çin’in Uygurlara yönelik büyük çaplı baskı ve  zulüm  hakkında  kanıtlara dayanan ayrıntılı bilgi ve haberlere  yer vermişti. Bu raporun  yayınlamasından bu yana, uluslar arası toplumun Birleşmiş Milletler başta olmak üzere ülkelerin ve uluslararası insan hakları ve hukuk kuruluşlarının  harekete geçmesi gerektiği konusundaki baskıları artmıştı.
BM.Irk Ayırımcılığını önleme Komitesi’nın 39.dönem toplantısında söz alan Fransa ve Almanya Temsilcileri  18 Ağustos’taki  oturumda söz alarak  Çin hükümetini Doğu Türkistan’daki yeniden eğitim kamplarını derhal kapatmaya çağırmıştı. Ancak Çinli Delegeler BM Irk Ayrımcılığı ile Mücadele Komitesinin hazırladığı raporu reddetmişti. Çinli Temsilciler bu kampların Uygurların mesleki eğitimine ve aşırı islamcılığın yayılmasını önlemeye yönelik olduğu  iddialarını ileri sürmüştü.

  • Kaynak: https://www.turkyurduhaber.org/haber/33578/batili-akademisyenlerden-cine-cagri-nazi-kamplarini-kapatin-uygurlari-birakin.html
  • Etiketler: doğu Türkistan.Çin.Uygur.BM.ABD’nin New York Üniversitesi.Avustralya’ Sydney

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için