• 08.12.2019
  • 2092 defa okundu

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Doğu Türkistan’da yaşanan Çinlilerin Türklere yaptığı insanlık zulmünü kınadı.

Başkan Demir yazılı olarak yaptığı açıklamada; “Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Olarak Çini güçlü bir şekilde Kınıyor, Doğu Türkistan da İnsan Haklarına saygılı olmaya çağırıyoruz. Doğu Türkistan da yıllardan beri Çin insan haklarını çiğnemekte Uygur Türkleri üzerinde sistematik soy kırım uygulamaktadır. Hafta başında çoğunluğu Batılı ülkelerinin oluşturduğu 22 ülke Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması için çağrı yapmıştı. Mektupta devasa toplama kamplarındaki yasa dışı gözaltılardan ve diğer azınlıkların yanı sıra özellikle de Uygurları hedef alan yaygın izleme, gözetleme ve kısıtlamalardan derin endişe duyulduğu dile getirildi.
Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da zulüm uyguladığını belirten Türkiye Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurları eziyet ettiğine  ilişkin ortak mektuba imza atan ülkeler arasında yer almaktadır. Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu olarak Türkiye’nin de imza attığı bu mektubu destekliyor insan hakları örgütlerini Çin’e baskı yapmalarını istiyoruz.TDGF olarak bir kez daha güçlü bir sesle dünya kamuoyu önünde Çin’e sesleniyoruz.
Her milletin kendi inancı  kültürü ve değerleri ile yaşaması ilahi ve doğal hakkı olduğu  evrensel bir gerçektir. Hiçbir millet birlikte yaşadığı egemen milletin kültür ve inancını/dinini   taklit etmeye  zorlanamaz. Bu doğal ve ilahi bir kanundur ve her millet gibi Çin yönetimi de bu evrensel ilahi gerçeğe uymaya ikna ve mecbur edilmelidir. Her milletin kendi inanç ve kültürünü rahatça yaşadığı evrensel insanlık ailesi düzenine bütün insanlık ve devletlerin uyması ile savaşsız bir evrensel düzene geçilebileceğini kamuoyu İle paylaşıyor
Çin’i insan haklarına saygılı olmaya davet ediyor, Uygur Türk kardeşlerimize yapılan insanlık dışı baskı ve soykırımın bir an önce son bulmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

  • Kaynak: http://www.kaleninsesi.com/baskan-demirden-dogu-turkistanda-yasanan-zulme-kinama-n35091/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için