• 05.04.2018
  • 1169 defa okundu

Katil Çin devletinin bundan tam 28 yıl önce Doğu Türkistan'ın Barın kasabasında yapmış olduğu yapmış olduğu katliamı bir kez daha kamuoyuna hatırlattık.Kayseri Cumhuriyet meydanında Doğu Türkistanlı hemşerilerimiz ve ilimizde bulunan sivil STK ların katılımı ile bir basın açıklaması yaptık.

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği başkanı sayın Seyit Tümtürk yapmış olduğu basın açıklamasında "Doğu Türkistan'da yaşanan vahşet ve zulüm dünyanın hiçbir yerinde yaşanmamaktadır" dedi.

Konuşmasına şöyle devam etti

''"Bugün burada toplanmamızın nedeni, 5 Nisan 1990 yılında, Kaşgar'a bağlı Barın köyünde yaşanan katliamın 28. yıl dönümü olmasıdır. Doğu Türkistan'da yaşanan vahşet ve zulüm dünyanın hiçbir yanında yaşanmamaktadır. 1 milyonun üzerinde Uygur hapishanelerde işkence yapılarak, öldürülmekte, alınan organları Çinli siyasetçi, general ve zenginlere Çin mafyası tarafından satılmaktadır" diye konuştu.
Çin hükümeti tarafından başlatılan 'kardeş aile' projesinin, Uygur Türklerine uygun olmadığını savunan Başkan Tümtürk, "Her Müslüman ailenin yanında mecbur Çinli misafir ya da karı- koca kalması uygun değildir; çünkü Doğu Türkistan'da birçok insan öldürüldü ya da hapishanelerde. Bu uygulama, kesinlikle doğru değildir. İslam ülkeleri, bu konuya sessiz kalıyor. Türkiye'de bile çok fazla ses çıkmıyor. Nereye kadar böyle devam edecek?" diyerek konuşmasına son verdi,olaysız bir şekilde gerçekleşen basın açıklaması Doğu Türkistan bir kez daha hatırlanmıştır.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan,Çin Uygur Barın,Kayseri

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için