• 06.03.2019
  • 2468 defa okundu

B.M.nin İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan İnsan Hakları konsey salonunda Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü dile getirdik. Organizatörlüğünü Avrupa da bulunan sivil ST lar ile Doğu Türkistan Milli Meclisinin oluşturmuş olduğu platformu Çin’in insan hakları ihlallerini dile getirdiler.

Moderatörlüğünü Christine Mirre’nin yapmış olduğu oturumda katılımcılar Dr.jean Marie Heyt,Ayşe Kılıç,Doğu Türkistan Milli Meclis adına Seyit Tümtürk,Hümeyra Filiz,Basy Quraıshy,Yasser Louati,Kahar Barat ve prof.Dr.Bülent Şenay sıra si ile söz alarak Doğu Türkistan daki insan hakları ihlallerini tarihsel olarak dile getirdiler Çin devletinin uygulamakta olduğu Nazi kamplarının Uygur halkının geleceğinin önünde bir engel olduğu tarihi bir soy kırımla karsı karşıya dile getirmişlerdir.1949 yılından beri uygulanan sistematik sürgünlerle o toprakların sahiplerinin o toprakların kölesi olduğu ve ikinci sınıf vatandaş oldukları merkezi hükümetin sunduğu hiçbir sos yal haktan yararlanamadıkları dile getirilmiştir.

Özellikle Doğu Türkistan sorunun dile getirileceği toplantı salonu koridorunda Çin devletinin Doğu Türkistan’da sanki Çin zulmü olmadığını dile getirmek için açmış olduğu resim sergisi, Çin devletinin güneş balçıkla sıvanmaz deyimini en güzel şekilde açıklamaktaydı. Konferans salonunda bulunan yaklaşık 18-20 Çin casusları bol bol not ve resim çekerek korkularını belli etmiştir.
  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan,Çin,Uygur,.BM

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için