• 05.01.2020
  • 2853 defa okundu

Gölcük’lü esnaf Osman Ay, Çin’in Müslüman Uygur Türklere karşı uyguladığı zulüm ve işkenceleri kınadığını belirterek, ‘Müslüman Uygur Türk kardeşlerimizi asla Çin’e ezdirmeyeceğiz’ dedi.

‘Türkiye’miz Çin Zulmüne karşı tek ses’

Çin’in Doğu Türkistan’daki politikaları ve insan hakları ihlalleri Türkiye’miz genelinde bir çok şehirlerde protesto edildi. Sessiz çığlık adıyla düzenlenen ve on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemlerde katil çin Doğu Türkistan da zulme dur de. Doğu Türkistan’a ses ver, Doğu Türkistan yalnız değildir yazılı pankartlar taşındı. Diaspora’daki Uygurlar Çin’in Doğu Türkistan’da bin 300 civarında toplama kampı inşa ettiğini ve yeniden eğitim merkezi adını verdiği bu kamplarda soykırım ve asimilasyon faaliyetleri yürüttüğünü belirtiyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre toplama kamplarında 1 ve 2milyon Uygur ve diğer Müslüman Türk azınlıklara mensup kişiler tutuluyor. Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tamtürk Doğu Türkistan Davasına Uluslararası alanda sahip çıkan tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.’

‘Bu namus sadece 35 milyon Uygur Türk’ünün değil bütün Ümmetin namusu insanlığın namusu’

Ay, açıklamalarının devamında, ‘Uygur halkı Çin’in kamp ve cezaevlerinde işkence görürken onların Mahremi iffeti ve namusu olan hanımlarının olduğu hanelere Çinli erkek memurlar yerleştirerek dünyada emsali görülmemiş soykırım ahlaksızlık ve asimilasyon politikası uygulanmaktadır.Bu namus sadece 35 milyon Uygur Türk’ünün değil bütün Ümmetin namusu insanlığın namusu. Doğu Türkistan’da olan 35 milyon Uygur Türk’ü 1.5 milyarlık Yecüc Mecüc’ün elinden Allah’a inandığı, Peygamberi kendine önder gördüğü için zulüm görüyor’ dedi.

‘Müslüman ülkelerin yöneticilerinin bir araya gelip bu zulüm için birlik olmaları lazım’

Müslümanlara yönelik ağır zulümlerin yapıldığını ifade eden Osman Ay, ‘Bu türden işkenceler fiziksel ve zihinsel bozukluklarla çoğu zamanda ölümle sonuçlanmaktadır. Batılı kaynaklara göre Doğu Türkistan’da Çin yönetimi tarafından kurulan 16 toplama kampı bulunuyor. Bu her Uygur ailesinden en az bir kişinin söz konusu kamplarda tutuklu olduğu anlamına gelmektedir.Tutuklu olanlar genellikle 20-40 yaş arasındaki Uygur erkekleridir.Bu kamplardaki Uygurlar kendi inançlarını değiştirmeye ve Komünist Parti ideolojisine boyun eğmeye zorlanıyorlar.Müslüman ülkelerin yöneticilerinin bir araya gelip bu zulüm için birlik olmaları lazım. Bu zulme asla kayıtsız kalamayacağız. Bizler bu zulmü kesinlikle kınıyoruz ve Doğu Türkistan’ın yanındayız diyoruz. Buradaki Müslüman kardeşlerimizi asla Çin’e ezdirmeyeceğiz’ diyerek açıklamalarını tamamladı.
                             

Haber: Arif ÖZTOK

  • Kaynak: http://www.sanalbasin.com/ay-musluman-uygur-turk-kardeslerimizi-asla-cine-ezdirmeyecegiz-34038122
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Gölcük

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için