• 24.12.2018
  • 1334 defa okundu

Ankara’da Büyük Birlik Partisi ve Alperenler Ocağının organize etmiş olduğu ‘’Doğu Türkistan’dan Yemene zulme son’’mitinginde albayrak ve gök bayraklar Ankara semalarında buluştular. Miting için Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ikamet eden Doğu Türkistanlı gençler Ankara Sıhhiye’de bulunan Abdi İpekçi parkında bir araya geldiler başta İstanbul,Kayseri,Konya,Kastamonu ve Kahramanmaraş vilayetlerinde öğrenim gören kardeşlerimiz harçlıklarından biriktirdikleri parayla otobüsler kiralayarak Doğu Türkistan’ı Ankara’da yalnız bırakmadılar.

Sabah ilk olarak merhum liderimiz Muhsin başkanımızın kabriyle başlayan proğramımız Taceddin Veli Türbesinden Abdi İpekçi Parkına ellerinde albayraklar ve Gökbayraklar eşliğinde Çin devleti aleyhine sloganlar atarak miting alanına geldiler,yaklaşık 5000 civarında Doğu Türkistanlı ve Alperen Ocaklarından gelen kardeşlerimiz bizleri yalnız bırakmadı.

Açılış konuşmasını Alperenler Ocağı vakıf başkanı sayın Murat Aslan da tüm dünyanın Uygur Türklerinin yanında olması gerektiğini ifade etti.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Doğu Türkistan'a sahip çıkmasını ve Doğu Türkistan'ın sahipsiz olmadığını hatırlatmasını istiyoruz." dedi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici:- "Mesele, çok yakında dünyanın meselesi olacak. Şu anda ABD'nin, Kanada'nın, Almanya'nın gündeminde ve yakında Birleşmiş Milletler'in de gündeminde olacak. Bizim Çin'e tavsiyemiz şu, 'Gel, bu işi Doğu Türkistanlı kardeşlerimizle, Türkiye ile barış içinde çözelim diyerek Doğu Türkistan tarihinden kısaca bahsetti..
Gençlerimiz Çin devlet  Ji Ping'in posterleriyle Uygur Türklerine yapmış olduğu temsili tiyatro büyük beğeni topladı.
Daha sonra bir grup Doğu Türkistanlı hemşehrilerimiz başta Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk olmak üzere Aydınlık gazetesi ve Ulusal kanal yayın yapan idare binasına Çin dostu Aydın Perinçek'in saçmalaıklarına kendi iş merkezi önünde cevapta bulunarak kendisiyle kendi kanakında her ortamda Doğu Türkistan konusunda tartişmaya hazır olduğunu söyledi.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Ankara ,Abdi İpekçi Parkı,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için