• 11.09.2017
  • 3493 defa okundu

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in Kırgızistan'ı ziyareti sonrası ikili ilişkilerde yaşanan yakınlaşma devam ediyor. Özbek ve Kırgız yetkililer Andican-Oş-Kaşgar yolunun açılması ve Orta Asya ticaretinin eski devirlerdeki bu rotasının yeniden canlandırılması için girişimlere başladı. Proje Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki "Dostuk" (dostluk) sınır kapısının geçişlere açılması sırasında Andican valisi Şuhratbek Abdurahmanov tarafından duyuruldu.

Şuhratbek Abdurrahmanov açılışta ikili ilişkilerin yakınlaşmasından duyduğu mutluluğu ifade etti. Abdurrahmanov "20 yıldır ilk defa! İlk defa insanlar özgürce sınır kapılarından sadece pasaportlarını göstererek geçebiliyor. Akrabalarıyla ve diğer insanlarla rahatça görüşebiliyor. Bizim amacımız da insanların güvenli bir şekilde sınırı geçip birbirlerini ziyaret etmesidir." dedi.

Özbekistan'ın Andican şehrinde başlayıp Kırgızistan'ın Oş şehrinden geçip Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrine uzanacak yol bölge ticareti için önemli bir proje olarak görülüyor. Özellikle Çin, Japonya ve Hindistan'ın İpek Yolu projeleriyle bölgede ilerleyen tarihlerde bu tür onlarca projenin gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/andicanoskasgar-yolu-projesi-duyuruldu/159145/

  • Kaynak:
  • Etiketler:

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için