• 17.04.2019
  • 3903 defa okundu

Aksaray Türk Ocakları şubesi Doğu Türkistan’da kavim kardeşe yapılan Çin zulmünü duyurmak,zulme sessiz kalmamak için Aksaray 15 Temmuz Milli İrade Meydanında fotoğraf sergisi açarak Doğu Türkistan’ın nefesi olmaya çalışmıştır.Sergide ayrıca büyük ozan Abdurrehim Heyt’in sesi eşliğinde ziyaretçilere Uygur nameleri dinletilmiştir.

Konu ile açıklamalarda bulunan Türk Ocağı Aksaray Şube Başkanı H. Kazım Somuncuoğlu Doğu Türkistan’da yapılan Çin Zulmünü Fotoğraflı sergilerle anlatıyor. “Doğu Türkistan yüreğimizin yangınıdır, zulüm içinde inleyen mazlumların vatanıdır. Yıllardır artarak devam eden baskıların dayanılmaz bir hal aldığı bu coğrafyada soydaşlarımızın yardım çığlıklarına duyarsız kalamazdık. Onlar insan, onlar Müslüman, onlar Türk. Tüm dünya gözlerini yumar kulaklarını tıkarken işgal altında bulunan Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin sesine ses vermek için buradayız.

Gözümüze uzak, gönlümüze yakın Doğu Türkistan’dan yükselen çığlıkla yüreklerimiz yanmaktadır. Neredeyse 250 yıldır Doğu Türkistan’da bir millet kan ağlarken; bütün dünya kör, sağır, dilsiz; bu hayasız, bu alçakça zulmü seyretmektedir. Ne yazık ki, milletimizin büyük çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi bile yoktur. Çin Devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir.

Doğu Türkistan kan gölü haline gelmişken başta İslam ülkeleri ve Birleşmiş Milletler yaşanan dramı görmezden gelmekte, sözde insan hakları savunucuları susmakla yetinmektedir. Doğu Türkistan’da evlerinden, yurtlarından edilmiş milyonlara, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur. Dünya unutmasın k Müslüman Kardeşlerimiz yalnız değildir. Buradan tüm Türkiye‘ye ve dünyaya haykırıyoruz” dedi.

Türk Ocakları Aksaray Şube Gençlik Teşkilatı Başkanı Cihat BİRGE Türk Ocakları Gençlik Teşkilatı ve Yönetim Kurulu olarak düzenlediğimiz “Atayurt Doğu Türkistan’da çin Zulmü” adlı sergimizi, kent meydanında 3 gün süre ile(12,13,14 Nisan) günleri Aksaray halkının yoğun alakası ile gerçekleştirilmiş olup. Genç, yaşlı, çocuk, kadın-erkek her kesimin yoğun ilgisi bulunmaktadır.” dedi.
  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Aksaray Türk Ocakları şubesi ,Abdurrehim Heyt’,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için