• 02.01.2019
  • 2186 defa okundu

Mirlik Beraberlik ve Kardeşlik Derneği Aksaray Şubesinin Çin'in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerini protesto etmek amacıyla Aksaray'da yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşe Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk’te iştirak etti. Doğu Türkistan ve Türk bayraklarıyla öğle namazına müteakip Ulu Cami'de bir araya gelen grup, "Katil Çin Türkistan'dan defol" ve "Yaşasın tam bağımsız Doğu Türkistan" sloganlarıyla 15Temmuz Milli İrade Meydanı'na yürüdü.

Yürüyüşe katılan Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda yaptığı konuşmada, "Doğu Türkistan'da 69 yıldır fiili bir işgal ve sistematik asimilasyon politikası uygulanmaktadır. Çin, o bölgenin zenginliklerini sömürüyor ve bölgedeki Müslüman Türkleri imha etmek istiyor." dedi.

Aksaray'da 35 milyon Doğu Türkistanlının sesini, soluğunuve derdini anlatma fırsatı bulduklarını dile getiren Tümtürk, şunları kaydetti:

"Doğu Türkistan diye bir coğrafya var.

Bu coğrafya hepinizin, hepimizin. Bin yıl önce ecdadımızın bize yadigar bıraktığı Müslüman Türk'ün vatanıdır. Bugün Doğu Türkistan'da 35 milyon Müslüman Türk var ama Çin1949 yılında işgal ettiği Doğu Türkistan'ı 69 yıldır fiili bir işgal ve sistematik bir soykırımla adeta yok etmeye çalışıyor. Doğu Türkistan'ın yeraltı ve yer üstü zenginlikleri sömürülerek adeta o bölgenin bütün zenginlikleri bedava Çin'e aktarılıyor ve o bölgedeki Müslüman Türkler açlığa ve sefalete sürükleniyor.
Çin, bununla da yetinmiyor ve bugün Doğu Türkistan'ın gerçek sahipleri olan 35 milyon Müslüman Türk'ü komple imha ederek tarihi Türk İslam beldesi olan Doğu Türkistan'ı bitirmek istiyor."

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Aksaray

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için