• 13.05.2017
  • 2034 defa okundu

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 10-14 Mayıs tarihleri arasında Van’da düzenlenen “21. Yüzyılda İslam Dünyasına Stratejik Bakış Uluslararası Kongresi sonuçlandı.

 Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 10-14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve 24 farklı ülkeden 49 bilim insanının katılım sağladığı 21’inci Yüzyılda İslam Dünyasına Stratejik Bakış Uluslararası Kongresinin sonuç bildirgesi Rusça, Arapça, İngilizce ve Türkçe olmak üzere 4 ayrı dilde deklare edildi. Konusu, kapsamı, katılımcı bilim insanı ve katılımcı ülke çeşitliliği itibariyle böylesi bir kongre bölgede ilk kez düzenleniyor. Kongreye Türkiye’den 59, 24 farklı ülkeden 49 olmak üzere 108 bilim insanı katılım sağladı. Yurtdışından Irak, Mısır, Fas, Ukrayna, Tunus, Libya, Cezayir, Suriye, İspanya, Umman, Ürdün, Yemen, Kazakistan, Çin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Filistin, İran, Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Afganistan, Hindistan, Azerbaycan, Bulgaristan ve Özbekistan’dan katılımlar gerçekleşti. Kongrenin ana çerçevesini oluşturan İslam Dünyası’nda Jeopolitika; Toplum ve Siyaset; Kültür, Eğitim, Ekonomi, Bilim ve Teknoloji başlıkları altında 26 oturumda 100 bildiri sunuldu. Bilimsel tartışmalar yapıldı, sunumlar ve tartışmalar Türkçe, İngilizce, Rusça ve Arapça olmak üzere dört dilde gerçekleştirildi. 

Sonuç bildirgesinde DOĞU TÜRKİSTAN

 - Kültür ve inanç değerlerini yaşama hürriyeti, bireyin ve toplumların en temel hakkıdır. Doğu Türkistan’ın kadim halkı olan Uygurlar da inanç ve kültürlerini özgürce yaşayabilmelidirler.

Evet koca İslam Dünyasının Doğu Türkistan için alınan karar..

O kadar katılımcı akademisyenler neden İslam dünyasının inleyen sesine kulak tıkayıp dört kelimeyle kendilerini avutuyorlar,kader diyelim ağla Doğu Türkistan ağla  

  • Kaynak:
  • Etiketler:

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için