• 05.01.2020
  • 25976 defa okundu

Katil Çin devletinin Doğu Türkistan’da uygulamakta olduğu soykırım ve tecavüz’e ege bölgemizin Afyonkarahisar şehrinden dur denildi.

Afyonkarahisar’da sivil toplum örgütü temsilcileri tarafından Doğu Türkistan’da yaşananlara dikkat çekmek amacıyla “Tek Yürek” mitingi düzenlendi. Mitinge Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, yaptığı açıklamada Doğu Türkistan’ın esaretinin son bulacağına inandıklarını ifade ederek, "İnanıyorsak başaracağız. Biz önce kendi içimizde başarmayı, birleşmeyi, bütün olmayı öğrendiğimizde inşallah Çin’in o Çin Seddi de darmadağın olacak, bizim esaretimizde son bulacak. Tıpkı Kocatepe’de, tıpkı Dumlupınar’da, tıpkı Mustafa Kemal’in ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadeleyi, o ruhu kendimizde bulduğumuz anda Doğu Türkistan’da da, bütün esaretin olduğu coğrafyada da bizim soydaşlarımızın, dindaşlarımızın, kardeşlerimizin birer birer bağımsız olduğunu göreceğiz.
3 yıldır devam eden bir soykırımdan bahsediyoruz. Biz avazımız çıktığı kadar, sesimizi duyurabildiğimiz kadar her ne kadar ara akım, her ne kadar ulusal medya sesimizi kesse de, her ne kadar oradaki zulme karşı Türk milletinin haber alma özgürlüğü engellense de ama sosyal medyadan Doğu Türkistan’ı anlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Doğu Türkistan ve Sarıkamış şehitleri için dualar edilerek protesto eylemimiz olaysız bir şekilde sona ermiştir.


  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Afyonkarahisar,Demokrat Parti ,CHP,Kocatepe,Dumlupınar’Mustafa Kemal

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için