• 5.07.2018
  • 3486 defa okundu

Katil Çin devletinin 5 Temmuz 2009'da işlemiş olduğu soykırımı Kayseri'den dünyaya haykırdık.

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneğimiz tarafından Kayseri Cumhuriyet meydanında hemşerilerimiz ve Kayseri'de bulunan sivil STK ların katılımı ile basın açıklaması yapılmıştır. Dernek Başkanımız Seyit Tümtürk, yaptığı basın açıklamasında“Doğu Türkistan her gün katliam ile anılmaktan bıktı” dedi.

Dernek Başkanımız Seyit Tümtürk, Çin hükümetini nefret ile kınadıklarını vurgulayarak, Dünya’nın bu katliama karşı sessiz kaldığını söyledi. Tümtürk, “Bugün 5 Temmuz 2018’dir. Bundan 9 yıl önce Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çinliler binlerce Doğu Türkistanlı kardeşimizi şehit etmiştir.

Bu şehadetin 9’uncu yıl dönümün de bizler Çin Komünist yönetiminin işgalini nefretle ve şiddetle bir kez daha kınıyoruz. Biz bugün Çin’in Doğu Türkistan’da ki işgalini ve oradaki katliamlarını anarken maalesef bugün 5 Temmuz 2009’da ki bu katliamdan daha ağır bir katliam ile Doğu Türkistan karşı karşıyadır. 5 Temmuz’da binlerce Doğu Türkistanlı şehit edilirken bugün 2018 yılında Çin’in modern Nazi kamplarında işkenceden geçirilen kardeşlerimizin sayısı on binleri bulmuş durumdadır.

Dünya bu Çin’de ki Nazi kamplarına ve 5 milyona yakın Müslüman Türk’ün kamplarda işkenceyle öldürülmesine sessiz, sağır ve kördür. Doğu Türkistan her gün bir katliam ile ilgili anılmaktan bıktı. Doğu Türkistan her gün bir katliam yaşamaktan bıktı. Çin katliam yapmaktan bıkmadı. Bizler de bu katliamları anmaktan bıktık. Dünya Çin’deki bu katliama karşı sessiz kalıyor” diyerek konuşmasına son vermiştir.Basın açıklamamız olaysız bir şekilde sona ermiştir. 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Çin,Doğu Türkistan,UYGUR ,5 temmuz,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için